Advertisement

Garanti Bankası'nın konsolide finansal tablolarına göre, 2016 yılında net kâr, 5 milyar 147 milyon 759 bin TL oldu.

Türkiye Garanti Bankası AŞ tarafından yapılan açıklamada, bankanın 31 Aralık 2016 tarihli finansal tabloları duyuruldu.

Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, 2016 yılındaki net kârı, 5 milyar 147 milyon 759 bin TL oldu. Bankanın, 312 milyar 121 milyon 939 bin TL aktif büyüklüğüyle ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 257 milyar 494 milyon 576 bin TL'ye ulaştı. Garanti'nin özkaynak kârlılığı yüzde 15,4, aktif kârlılığı ise yüzde 1,8'e yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, küresel ekonomide artan belirsizlik ortamı ve Türkiye'de yaşanan zorlayıcı koşullarla, Türkiye ekonomisinin 2016 yılında büyük sınavlar atlattığını belirterek, "Garanti Bankası olarak bu yılı da sağlam bilanço yapımız, öncü sermaye, aktif kalitesi ve likidite göstergelerimizle başarıyla tamamladık. Müşterilerimizin yanında iş ortağı olarak yer almaya devam ettik, kredilerimizin aktifler içindeki payı yüzde 64’e çıkarak, bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştı." ifadelerini kullandı.

Erbil, Türkiye’nin lider bireysel bankası olmayı sürdürürken, en iyi müşteri deneyimini yaşatmak için yatırım yapmaya devam ettiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Attığımız yenilikçi adımlarla, dijital müşterilerimizin sayısı 5 milyona ulaştı. Türkiye'de dijital kanallardan gerçekleştirilen her dört işlemden biri Garanti’den geçiyor. Açtığımız GarantiPartners Girişim Üssü ise girişimcilere ofis imkânı sağlamanın yanında, eğitimler, mentor buluşmaları ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kadın girişimcilere kullandırdığımız toplam kredi hacmimiz de 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Sorumlu bankacılık prensibimizle, yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığımız toplam finansman ise 4,5 milyar doları aştı. Rüzgâr enerjisi finansmanında Türkiye’nin kurulu rüzgâr gücü kapasitesinde yüzde 35 payla açık ara pazar lideriyiz."

Sürekli gelişim odağıyla, sınır tanımadan ilerleyerek uluslararası başarılara imza atan çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Erbil, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Türkiye’den tek şirket olarak yer alan Garanti’nin, bu yıl hayata geçirilen FTSE4GOOD Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ne girmesinin kendilerini gururlandırdığını aktardı.

Erbil, Garanti'nin ayrıca CDP Global A listesinde 2 yıl üst üste yer almayı başaran Türkiye'den ilk şirket olduğunu dile getirerek, "Etkinlik, çeviklik ve örgütsel verimliliğimizle, tüm paydaşlarımıza kattığımız değeri artırmak ve kalıcı kılmak için, çalışmaya var gücümüzle devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AA