Advertisement

(20:24'te güncellendi)

Dolar, Fed'in son politika kararı öncesinde kurumsal kar açıklamalarının ve ekonomik verinin ekonomik büyümenin hızlandığına ilişkin iyimserliği artırmasıyla değer kazanırken Hazine tahvilleri geriledi. ABD hisseleri, kar açıklamalarına bağlı olarak yatay seyrediyor.

S&P 500 Endeksi, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yüzde 2.50'nin üzerine çıkarak yüksek temettü ödeyen endüstrilerin üzerine baskı yapması ve aynı zamanda bankaları yukarı çekmesiyle erken saatlerde elde ettiği kazançları sildi. Apple, beklentilerin üzerinde gelen kar sonuçlarının ardından Temmuz'dan bu yana olan en büyük yükselişini sergiledi. Siemens AG ve Volvo AB'nin olumlu kar sonuçları, Avrupa hisselerini haftanın en büyük kazancına yöneltti. Mart'tan bu yana olan en kötü ayını sergileyen dolar, istihdamda ve imalatta büyüme gösteren verinin ardından yükselişe geçti. 

 

Edinburgh'da Standard Life Investments Ltd. küresel strateji müdürü Andrew Milligan, "Piyasalar, temel ilkelere mi yoksa politikaya mı odaklanacağı çelişkisinde" dedi ve "Şu an önümüzde istikrarlı bir şekilde beklentileri aşan bir kar sonucu dalgası var. Dolar ise dikkatle izlenmeli; çünkü riske en duyarlı varlık" diye konuştu.  

Bu haftanın önemli olayları şöyle;

*Fed'in bugün sona erecek toplantısına politika faizini değiştirmemesi bekleniyor. Ancak faiz kararı sonrası yapılacak açıklama, Trump'ın dünyanın en büyük ekonomisi üzerindeki etkisi konusunda işaretler içerebilir.

*Facebook Inc. ve Amazoncom Inc. bu hafta karlarını açıklayacak önemli ABD şirketleri arasında yer alıyor. S&P 500 Endeksi'nde şimdiye dek finansallarını açıklayan şirketlerin yüzde 73'ü beklenenden daha iyi kar açıkladı.

Piyasalar

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:03'te yüzde 0.2 düşerek 2,275.02'ye indi. 

*Kamu hizmetleri ve enerji hisseleri en çok kaybedenler olurken, bankalar, Hazine tahvillerinin faizleriyle yükseldi. 

*Dow Jones içerisindeki çoğu hisse gerilerken, Apple'ın yüzde 5.6'lık yükselişi endeksi 19,900 puanın üzerinde tuttu. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.9 sıçradı. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, New York saatiyle 10:06'da yüzde 0.3 yükseldi. 

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 zayıfladı. 

*10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi 6 bp yükselerek yüzde 2.51'e çıktı. 

(20:24'te güncellendi)