Advertisement

Fed yetkilileri bu hafta toplanırken, beklentiler, yetkililerin Aralık ayındaki toplantıda faiz artırmalarının ardından ABD ekonomisinin düşük enflasyon, yüzde 2 büyüme patikasından daha yüksek bir vitese geçip geçmediğini değerlendireceği yönünde.

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçilmesini takiben, hem hanehalkı hem iş ortamı algısını göstergeleri yükseldi. ABD'de merkez bankası yetkilileri güven göstergelerindeki yükselişin yatırım harcamalarında güçlenme ve işe alımların sürmesi gibi göstergelerde hayata geçip geçmediğini dikkatle gözlemliyor.

Fed yetkililerinin Washington'da Çarşamba günü sona erecek 2 günlük toplantılarının neticesinde faiz oranlarını sabit bırakması bekleniyor. Fed yetkililerinin Çarşamba günü TSİ 22:00'da yapacağı politika açıklamasında bir sonraki faiz artırımı konusunda herhangi bir taahhütte bulunmama konusunda özenli davranacağı tahmin ediliyor. Toplantının ardından Fed Başkanı Janet Yellen basın açıklaması yapmayacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın politika tekliflerinin reel ekonomik veriler üzerinde bir etkisini görmek için çok erken olduğunu da belirtmek gerekir.

İşletme koşulları ve güvenini ölçen anketler olan Conference Board'un tüketici davranışları anketi ve National Federation of Independent Business’ın iyimserlik endeksine göre, Tüketici Güveni 15 yılın yükseğine tırmanırken iyimserlik endeksi 2004'ten bu yana en iyi düzeyde. Ancak reel ekonomik aktivitenin henüz bu göstergeleri henüz yakalaması gerekiyor. Fed yetkilileri yeni politikaların büyüme üzerindeki etkilerini değerlendirmesi gerekiyor. Göçmenlik kurallarının sıkılaştırılması işgücünde gerek duyulan genişlemeyi yavaşlatabilir. Deregülasyon ve vergi reformları işletme yatırımlarını destekleyebilir. Fed açısından belirsizlik arttı.

En büyük değişim

Federal fonlama vadeli kontratlarına göre yatırımcılar FOMC toplantısı sonucunda faiz artırımı olasılığını yüzde 15 seviyesinde görüyor. Bu olasılık Mart toplantısında yüzde 30 seviyesindeyken, Haziran toplantısında yüzde 70 düzeyinde bulunuyor. Fed yetkililerinin medyan beklentilerine göre, 2017 yılı için 75 baz puan faiz artırımı öngörülüyor.

Ancak yine de bu FOMC açıklamasında en büyük değişimin sayfanın başındaki tarihin olacağı anlamına gelmiyor. Açıklamanın ilk paragrafında ekonomik büyüme, istihdam ve enflasyona ilişkin değerlendirmeler güncel verilere göre uyarlanacak.

İşsizlik oranı Aralık ayında yüzde 0.1 artarak yüzde 4.7'ye ulaşırken, JP Morgan Chase & Co. ABD baş ekonomisti Michael Feroli'ye göre, Komite açıklamanın açılış kısmının bu bölümünü işsizlik oranının "düştüğü" ifadesi yerine düşük olduğu şeklinde değiştirmesi gerekecek. İşletmelerin ekipman yatırımları 2016'nın son çeyreğinde 5 çeyreğin ardından ilk kez yükseldi. Bu durum Komite'nin Aralık'taki "yumuşak kaldı" dilini revize etmesi gerektiği anlamına geliyor. 

Standard Chartered Bank kıdemli ABD ekonomisti Thomas Costerg, "Yatırımlara ilişkin ton daha yüksek olacaktır" dedi.

FOMC açıklamasında değişmesi muhtemel bir diğer kısımsa ekonomik risklere ilişkin son 3 açıklamada yer alan "kabaca dengeli" ifadesi olabilir.

Janney Montgomery Scott sabit getirili menkul kıymetler baş stratejisti Guy Lebas, "Risklerin yukarı yönlü döndüğüne ilişkin bir yorum gelmesi konusunda ufak bir şans var. Ancak Washington'daki politika durumu, biraz kaotik olsa da, henüz mali teşvik sağlanacağı konusunda büyük bir olasılık olduğunu ortaya çıkarmadı" dedi.

Yeni Rotasyon

Fed'in en tercih ettiği enflasyon ölçümü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Aralık ayına kadar geçen 12 aylık dönemde yüzde 1.6 artış kaydetti. Bu aynı zamanda 2014'ten bu yana en yüksek seviye.

Risklere ilişkin görüşü düşürmek için henüz çok az sebep varken, ve yükseltmek için ise hiç kanıt yokken, görünüme ilişkin riskler konusundaki ifadeler muhtemelen aynı kalacaktır.

FOMC'de 4 yetkili bu yıl oy kullanabilen koltuklara gelecek. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari açıklamanın dili ve faiz oranının yüzde 0.5 ila 0.75 arasında tutulması konusunda oya sahip olacak. Faiz oranının artırlması ya da büyük bir politika sinyali vermesi beklenmediği için muhaliflefet olası görünmüyor.

Son olarak FOMC her Ocak ayında operasyonları ve stratejisini oyluyor ki bunun içerisinde daha uzun vadeli politika hedefleri yer alıyor. Bu aynı zamanda 4 yıldır ıskalanan yüzde 2 enflasyon hedefine bağlılığın tekrarlandığı yer oluyor. Geçtiğimiz Ocak ayında, açıklamadaki dil, hedefin simetrik olduğu yönünde değiştirildi, "enflasyonun hedefin ısrarlı olarak altında veya üstünde olmasından endişe" duyulacağı not edildi. Uzun vadeli strateji hedefleri önünde engeller var ve bu sefer herhangi bir değişiklik yapılmasına ilişkin beklentiler düşük.