Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesinde ABDnin "tek Çin politikası"na bağlı kalacağını vurguladı.

Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamada, Trump ile Şi arasında "uzun süren" bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği ve iki liderin ABD ile Çin arasındaki birçok önemli konuyu detaylı ele aldığı bildirildi.

Açıklamada, "Devlet Başkanı Şinin ricası üzerine Trumpın, ABDnin tek Çin politikasına saygı göstereceğini ifade ettiği" duyuruldu.

"Görüşme oldukça samimiydi"

İki ülke temsilcilerinin birçok konuda müzakereler için bir araya geleceği belirtilen açıklamada, Trump ile Şi arasındaki telefon görüşmesi "oldukça samimi" ifadesiyle tanımlandı.

Ayrıca iki liderin karşılıklı devlet ziyaretinde bulunmaları konusunda da birbirlerini davet ettiği bilgisi verilen açıklamada, bundan sonraki görüşmelerin çok başarılı sonuçlar vermesinin beklendiği aktarıldı.

Trump, göreve başlaması dolayısıyla daha önce kendisine tebrik mektubu gönderen Şiye bir teşekkür mektubu yollamış ve "ABD ve Çinin yararına olacak yapıcı bir ilişki geliştirmek için Devlet Başkanı Şi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini" kaydetmişti.

Kampanya döneminde ve başkanlık koltuğuna oturduktan sonra birçok kez ABD ile Çin arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yapısından rahatsız olduğunu ifade eden Trumpın yeni dönemde Pekin yönetimi ile nasıl bir ilişki kuracağı merak ediliyordu.

"Tek Çin politikası", Güney Çin Denizi ve Tayvan meselesi gibi Çinin hassas olduğu konularda bu ülkeye yönelik suçlayıcı açıklamalar yapan Trumpın söylemlerine ilişkin Pekin yönetimi "kaygı duyulduğunu" bildirmişti.

"Tek Çin" politikasına göre ABD, bağımsızlığının tanınmasını isteyen Tayvanı Çin devletinin bir parçası olarak kabul ediyor.