Advertisement

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, "25,4 milyar doları nakdi kredi, 14,4 milyar doları ise sigorta ve garanti olmak üzere sunduğumuz toplam finansman desteğini 39,8 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Yıldırım, Türkiye Otelciler Federasyonunun (TÜROFED) İzmir Kaya Tedmam Otel'de düzenlediği toplantıda, Ege bölgesindeki turizm sektörünün temsilcilerine, Döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında kullandırılan kredilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Eximbank'ın aktif büyüklüğüne ilişkin rakamları paylaşan Yıldırım, "Türk Eximbank 2011 yılı sonunda Türk bankacılık sektöründe aktif büyüklüğüne göre 19. sırada yer alırken, son dönemde yaptığı atak ile Eylül 2016 itibarıyla 11. sıraya yükselmiştir. Bu dönemde bilanço büyüklüğü 9,7 milyar liradan, 59 milyar liraya yükselmiştir. 2016 yıl sonunda da 68,3 milyar lira olmuştur." diye konuştu.

Turizmin, Türkiye'deki cari açığı kapatan, döviz getiren en önemli sektörlerin başında geldiğine işaret eden Yıldırım, sektörün 15 Temmuz darbe girişimi, İstanbul Atatürk Havalimanı ve kentlerde yaşanan terör olaylarına ek olarak ülke dışındaki olumsuz algı propogandaları nedeniyle zor bir yılı geride bıraktığını anlattı.

Yıldırım, turizm açısından zorlu geçmesi beklenen bu yılı kolay bir şekilde atlatma çabası içinde olduklarını kaydederek, sektöre kredi desteğinde bulunacaklarını aktardı.

Türk Eximbank'ın 2017 yılı hedefine ilişkin ise Yıldırım, "25,4 milyar doları nakdi kredi, 14,4 milyar doları ise sigorta ve garanti olmak üzere sunduğumuz toplam finansman desteğini 39,8 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece ihracatımızın yaklaşık yüzde 26'sı kadar finansman desteğini ihracatımızın kullanımına sunacağız." ifadesini kullandı.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise Türk Eximbank kredilerinin ciddi sıkıntı yaşayan turizm sektörüne soluk aldıracağını belirtti.

Konuşmaların ardından İşler, Yıldırım’a sektöre yaptığı katkı için teşekkür ederek bir plaket sundu.

AA