Advertisement

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yat, kotra ve teknelerde KDV'nin yüzde 1'e indirildiğini, ÖTV'nin ise sıfırlandığını, düzenlemeyle 6 bine yakın teknenin Türk bayrağına geçmesini beklediklerini ifade ederek, "Şimdi ÖTV'nin kaldırılmasının yanı sıra ilave muafiyetlerin getirilmesiyle (Türk bayrağına geçmeyen) arkadaşların elindeki mazeretlerini aldık. Türk bayrağına geçmeyen tekneler için kısıtlayıcı düzenlemeler yapacağız. Geçmeyenlere zorluk getireceğiz." dedi.

CNR Expo'da düzenlenen 11. Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı'nın (CNR Avrasya Boat Show) VIP açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Arslan, denizcilik sektörüne gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Başbakanlık düzeyinde olağanüstü ilgi olduğunu, sektörün gelişmesi için tüm taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Arslan, denizciliğin gelişmesi için bakanlık olarak dün ellerinden geleni yaptıklarını, bugün yapmaya devam ettiklerini ve gelecekte de yapacaklarını ifade ederek, "Dünya ticaretinden pay almanın denizcilikten geçtiğini biliyoruz. 14 yıldan beri hükümetimiz bu konuda ciddi adımlar attı, devletin, hükümetin imkanlarını ciddi anlamda seferber etti." diye konuştu.

Son 14 yılda denizciliğe yönelik atılan adımlara değinen Arslan, 2004'ten 2016 yılına kadar toplamda 5,6 milyar liralık ÖTV'nin tahsil edilmeyerek deniz taşımacılığına destek sağlandığını, yarım kalan gemi yatırımları için Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) 255 milyon lira kefalet sağlandığını, 2015'te ihraç amaçlı gemi yatırımlarının KGF kapsamına alındığını, tersanelerin Hazineye ödediği kiraların sıfırlandığı anlattı.

Gemi yatırımlarına tasarım desteği getirdiklerini belirten Arslan, filoda çalışan ve ekonomik ömrünü tamamlamış gemilerin yenilenmesi amacıyla hurda desteği sağladıklarını, yıllardır sorun haline gelen Tuzla Tersaneler Bölgesi'nin imar planı sorununu çözdüklerini bildirdi.

Gemi sanayisinin 2003-2016 döneminde 2,8 milyar dolarlık altyapı yatırımı yaptığını anlatan Arslan, sadece kamunun değil, özel sektörün de elini taşın altına koyduğunu, gemi sanayisinin yıllık 2,5 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştığını kaydetti.

Türk denizcileri ve Türk bayraklı gemilerin saygınlığını artırmak adına ciddi mücadele verdiklerini vurgulayan Arslan, "beyaz liste" dedikleri konumlarını küresel anlamda sürdürdüklerini ifade etti.

- "Kredilerdeki risk oranının azaltılmasına çalışıyoruz"

Ahmet Arslan, iç piyasa ve ihracat amaçlı gemi yatırımlarında rekabetçi bir fiyat yakalayabilmek için uzun vadeli finansman modeli ya da kredilerdeki risk oranının azaltılmasına çalıştıklarını belirterek, "Ülke kredisi, alıcı kredisi gibi her türlü finansman desteği imkanını değerlendiriyoruz ve Eximbank üzerinden tam KGF kefaletinde ve bakanlığımız kontrolünde bir yapı kurabilir miyiz buna bakıyoruz." dedi.

Cari açığın azaltılmasındaki en etkili sektörlerden birisinin denizcilik olduğunu vurgulayan Arslan, küresel anlamda tercih edilebilir ve rekabetçi olmaya çalıştıklarını söyledi.

- "Gemi inşasındaki yerliliği artırmak için çalışmalar yapıyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye'nin dünya deniz ticareti kapsamındaki alt bileşenlerde ayrı ayrı olmak üzere, her birinde yaklaşık yüzde 1 ila 2 aralıklarında pay aldığını, hedeflerinin bu payı yakın gelecekte 2, orta ve uzun vadede de 4 katına çıkarmak olduğunu bildirdi.

Gemi inşa sanayinde bugünkü imkanlarla yerlilik potansiyellerinin yüzde 78 olduğunu belirten Arslan, bunu artırmak için çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Arslan, İstanbul limanını kruvaziyer gemilerin ana yolcu değişim limanı haline dönüştüreceklerini ifade ederek, "Kruvaziyer gemilerin diğer limanlarımıza uğrak çeşitliliğini teşvik edecek önlemler alıyoruz. Bu kapasiteyi İstanbul'da artıracak ve İstanbul'a prestij katacak yeni liman çalışmamız var. İnşallah yakında açıklar ve bunu da beraber başarırız." şeklinde konuştu.

Denizcilik sektöründe Türkiye'yi, küresel deniz taşımacılığı ile entegre transit bir liman ülkesine dönüştüreceklerini belirten Arslan, "Türk deniz ticaret filosunu yenileyerek 10 milyar tona ulaşan dünya deniz ticaret hacminden daha fazla pay almayı, gemi ve yat inşa sanayimizi yenilikçi teknolojilerle donatarak daha rekabetçi bir hale getirmeyi hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

- "Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne var"

Ahmet Arslan, ülkenin kara sularında veya marinalarında Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne olduğunu belirterek, bu teknelerin farklı nedenlerle Türk bayrağı yerine yabancı bayrak çektiğini, bunun önüne geçmek ve bu teknelerin Türk bayrağı çekmesini sağlamak için yasal ve vergisel düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Bu düzenlemelere örnekler veren Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yat, kotra ve teknelerde Bakanlar Kurulu, yetkisini sonuna kadar kullanarak KDV oranını yüzde 1'e indirdi, ÖTV'yi ise sıfırladı. Böylece 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesi mümkün. Geçmişte özellikle belirli bir süre için öngörülen geçiş, vergi harçlarla ilgili düzenlemelerin yapılmaması ve sürenin kısa tutulması nedeniyle istenilen sonucu vermedi. Bu düzenlemeyle 6 bine yakın teknenin hepsinin Türk bayrağına geçmesini bekliyoruz. Şimdi ÖTV'nin kaldırılmasının yanı sıra ilave muafiyetlerin getirilmesiyle bu arkadaşların elindeki mazeretlerini aldık."

Türk bayrağına geçmeyen tekneler için kısıtlayıcı düzenlemeler yapacaklarını belirten Arslan, "Belirli bir süre Türkiye'de kalabilmelerinin yanı sıra Türk bayrağına geçen ve Türk kara sularını kullananlarla aralarında fark olacak ki teşvik olsun. Teşvik getirdiğimiz için geçmeyenlere zorluk getireceğiz. Bunun bilinmesinde fayda var. Sektör buna göre hareket etsin. Bu kadar destek alan sektör bizi mahcup etmesin." diye konuştu.

AA