Advertisement

(22:01'de güncellendi)

Donald Trump'ın vaat ettiği büyüme yanlısı politikaların yakın zamanda uygulamaya geçeceğine ilişkin açıklamalarda bulunmasıyla yeniden canlanan reflasyon (vergi indirimleri ve para arzı artışı yoluyla büyümenin desteklenmesi) işlemleri, yatırımcıların desteğiyle ilerlemesini sürdürüyor. 

 

ABD hisseleri, ABD tüketici fiyatlarının gücüne ilişkin bilgi verecek bu hafta açıklanması beklenen verinin öncesinde yükselirken, dolar güçlendi ve tahviller geriledi. Petrol, varil başına 53 doların altına indi. 

Pacific Investment Management Co.(Pimco) varlık tahsisinden sorumlu baş yatırım yetkilisi Mihir Worah'ın da yazarları arasında bulunduğu raporda, "Hisse senetlerinin 2017 yılında daha iyi pozisyonlandığını görüyoruz" dedi. Tahvil devi Pimco'nun Tıtal Return Fonu, ABD Hazine tahvili varlıklarını Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine indirdi. Raporda, "Korumacılık ve destekleyici maliye politikası, tam istihdam yakınında seyreden ABD ekonomisi ile birlikte, yüksek enflasyon ve daha büyük çaplı enflasyon sürprizleri olasılığını artırıyor" denildi.

Piyasalarda yaklaşan önemli olaylar şöyle;

*Salı günü İngiltere'de ve Çarşamba günü ABD'de açıklanacak olan tükeetici fiyatları verileri ile birlikte, enflasyon bu hafta yeniden yatırımcıların büyük kısmının radarına girecek.

*Fed Başkanı Janet Yellen Salı ve Çarşamba günleri Kongre2de konuşma yapacak ve Bloomberg stratejistleri, Yellen'ın bu konuşmalarda Mart ayında faiz artırımının halen akrtlar arasında olduğunu işaret etmesi durumunda doların ralli yapabileceğini kaydediyorlar.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 13:08'de yüzde 0.5 yükselerek 2,327.84'lük rekoruna ulaştı. Gösterge, Trump'ın vergi planı hakkında yakın zamanda daha fazla detay vereceğini bildirmesinin ardından üçüncü haftalık kazançlarını sağladı. 

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, yüzde 0.5 yükseldi ve rekor zirvesine yaklaştı. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.8 tırmandı ve kazançlarının beşinci gününe girerek  yılın en uzun yükselişini sergiledi. Emtia üreticileri en çok kazananlar oldu. 

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.7 yükselerek Noel tatili öncesinden bu yana ilk haftalık kazancını gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi. 

*Yen, Aralık ortasından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdikten sonra, yüzde 0.5 düşerek dolar başına 113.817 seviyesine indi. Euro dolar karşısındayüzde 0.2 zayıfladı. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan artarak yüzde 2.44'e çıktı.

*Avrupa ülke tahvilleri, Avrupa Komisyonu'nun Euro Bölgesi enflasyonu görünümünü yükseltmesinin ardından karışık seyretti. Komisyon, enflasyonun 2017 yılında ortalama yüzde 1.7 seviyesinde gerçekleşeceğini ve bunun önceki tahminin 0.3 puan üzerinde olmasına karşın halen Avrupa Merkez Bankası'nın hedefinin altında kaldığını kaydetti.

*Traderlar, Fed'in 15 Mart'ta yapacağı toplantıda faiz artırmasını yüzde 32 olarak fiyatlıyor. 

Emtia

*Demir cevheri yüzde 4.9 yükseldi. Çelik üretiminde kullanılan bu ham madde ikiyılı aşkın sürenin en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor ve son beş seansta yüzde 16 yükseldi.

*Bakır yüzde 0.7 yükseldi ve Cuma günü Londra Metal Borsası'nda Cuma günkü 2013 yılından bu yana en güçlü yükselişini sürdürdü.

*Petrol, OPEC'in üretim kısıtlamalarının ABD'deki üretimi teşvik edeceği işaretlerine bağlı olarak üç günlük yükselişini durdurdu. Bası Teksas Petrolü, yüzde 0.8 düşerek varil başına 53.44 dolara indi. Petrol fiyatları, geçtiğimiz ay ortalama 52.61 dolar olarak gerçekleşti. 

(22:01'de güncellendi)