Advertisement

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç SPK'nın yeni foreks tebliğini Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Foreks işlemlerde küçük yatırımcıların özellikle belli dönemlerde zarar gördüğünü, SPK'nın da bu konuda geçen yıl küçük yatırımcıyı koruyan düzenlemeler yaptığını hatırlatan Koç, "Bazı düzenlemeler getirildi fakat yaklaşık 1 yıl sonra SPK yine sert bir düzenleme ihtiyacı hissetti" dedi.

TOPLANTIDA NE KONUŞULDU?

Bugün aracı kurum yetkilileriyle yeni foreks tebliğinin görüşüldüğü toplantıyı değerlendiren Koç, "Şöyle bir korku var, eskiden nerede olduğu belli olmayan, çoğunlukla Kıbrıs'ta veya farklı bir takım adalarda kurulu şirketler vardı,biz   korumasız bir alandan müşterileri buraya doğru çekmiştik. Bunların tekrar gitme ihtimali var mıdır yakından takip ediyoruz. İkincisi, yurtdışına bir Döviz çıkışı olacak mıdır? Üçüncü olarak bu düzenlemelerden sonra istihdam azalışı olacak mı? Üzerinde konuştuğumuz tereddütlü konulardan biri de bu" dedi.

"GEÇİŞ SÜRESİNİN UZATILMASI GEREKİYOR"

Aracı kurumlar nezdindeki mevcut açık pozisyonların yeni düzenlemeyle uyumlu hale getirilmesi için 45 gün geçiş süresi verilmişti.

Bu geçiş süresinin uzatılmasını talep edildiğini belirten Koç, "Bugün geçiş süresinin biraz daha uzatılmasını da konuştuk. Ancak burada önemli olan şu; sermaye piyasası düzenlemeleri genelde küçük yatırımcıyı korumaya yönelik, profesyonel yatırımcı alanını ise mümkün olduğunca daha esnek bırakıyor. Belki aynı düzenleme buraya da gelmeli, yani nitelikli profesyonel yatırımcının daha serbest olması, bu tür sert tedbirlerin daha çok küçük yatırımcıya yönelik olması gerekir, temel anlayışımız bu yönde" dedi.