Advertisement

(22:20'de güncellendi)

Fed Başkanı Janet Yellen'ın ekonominin büyüme yolunda ilerlemesi halinde ilave sıkılaştırmanın garanti olduğunu tekrarlamasının ardından ABD Hazine tahvilleri değer kaybederken, ABD hisse senetleri rekor seviyelere yükseldi ve dolar değer kazandı.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Fed Başkanı'nın, ekonominin merkez bankasının enflasyonun kademeli artması ve işgücü piyasasının sıkılaşması görünümünden oluşan hedeflerine ulaşması durumunda ialve faiz artışlarının uygun olacağını söylemesinin ardından beş baz puan yükseldi. ABD hisse senetleri, yüksek faizlerin gelirleri artıracağı beklentisi ile banka hisselerinin ralli yapması sonucu erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı ve yeniden tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı. Dolar, piyasaların Çin ve ABD fabrikalarında fiyat artışlarının hızlandığını gösteren verileri değerlendirmesi ile birlikte, daha sıkı para politikasına ilişkin beklentilerin güçlenmesi sonucu değer kazandı.

Yellen bugün Senato Bankacılık Komitesi'nde sunum yaptı ve bunun ardından, Fed'in Mart ayındaki toplantıda faiz artırmına gitme olasılığı altı puan artarak yüzde 36'ya tırmandı. Vadeli kontratlar halen bu yıl üç faiz artırımı olasılığını yüzde 50'nin altında gösteriyor. Başkan Donald Trump'ın büyüme odaklı politikalar uygulayacağını taahhüt etmesi Fed'i faiz artırımlarında hızlandırabilir. Öte yandan, son enflasyon görünümü, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyatları verileri öncesi para politikasının sıkılaştırılması için zemini güçlendiriyor.

Yellen, bugünkü konuşmasında, "Genişlemeyi kaldırmak için çok uzun süre beklemek akıllıca olmaz ve Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) daha hızlı faiz artırımına gitmek durumunda kalmasına ve bunun sonucu finans piyasalarının bozulmasına ve ekonominin resesyona girmesine neden olabilir" dedi.

Hisse Senetleri

*Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 0.2'lik kaybını geri aldı ve yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 13:02'de 2,332.04 puana tırmandı.

*Dow Jones Endeksi, Nasdaq Bileşik Endeksi ve Russell 2000 Endeksi de yeni zirvelere tırmandı.

*Faize duyarlı hisse senetleri düştü ve gayrımenkul ve kamu hizmetleri şirketlerinin hisseleri düşüşlere öncülük etti.

*Stoxx Europe 600 Endeksi bir puan yükselerek çıkışını altıncı güne taşıdı ve bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaşdı.

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2'lik kaybını geri alarak yükseldi. ABD'de toptan eşya fiyatlarının Ocak ayında beklenenden hızlı yükselmesi endeks üzerinde erken saatlerde fazla etkili olmadı.

*Sterlin, İngiltere'de enflasyonun Aralık ayındaki seviyesi olan yüzde 1.6'dan yüzde 1.8'e yükselmesinin ve bu verinin beklentilerin altında kalmasının ardından yüzde 0.4 zayıfladı. Euro dolar karşıısnda yüzde 0.2 yükselerek 1.0617'ye çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 2.48'e çıktı ve yükselişini dördüncü güne taşıdı.

*Avrupa tahvilleri karışık seyretti. Amnaya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 0.34'e çıkarken, İtalya'nın 10 yıllıklarının getirisi iki baz puan düşerek yüzde 2.19'a geriledi.

Emtia

*Petrol yüzde 0.5 yükselerek varil başına 53.20 doalra çıktı ve son beş günde dördüncü kez yukarı yönde hareket etti. Yatırımcılar dikkatlerini, OPEC ve diğer üreticilerin üretim kısıntılrından artan ABD stoklarına çevirdi.

*Altın önceki seanstaki yüzde 0.7'lik düşüşün ardından yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,232.51 dolara tırmandı. Metal kayıp ve kazanç bölgeleri arasında yedi kez gidip gedi ve bu Ekim ayından bu yana en hızlı dalgalanmayı işaret ediyor.

(22:20'de güncellendi)