Advertisement

Dolar/TL 'de kademeli düşüş yeni günde de sürüyor. Gelişen ülke para birimlerindeki yükselişe paralel olarak güne 3.66'dan başlayan kur 3.64'lü seviyelere gerileyerek 1 aydan fazla sürenin en düşük seviyelerine indi. Dolar/TL, Fed Başkanı Janet Yellen'ın parasal sıkılaşmada uzun süre beklemenin mantıksız olacağı açıklamasının ardından yükselişe geçerek TSİ 19:01'de 3.6808'e ulaştı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aralık cari işlemler verisini açıkladı. Cari açık Aralık'ta 4.27 milyar dolara yükselirken 2016 yılı cari işlemler açığı 32 milyar 605 milyon dolar oldu. Verinin kur üzerindeki etkisi sınırlı oldu.DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan son 1 ve 5 günlük gelişen ülke kurları eğiliminin TL'nin iyi performans gösteren para birimlerinden birisi olduğunu gösterdiğini belirterek "3.65’in aşağısına görülebilecek sarkmalarda kurun 3,60 seviyesine kadar çekilebileceğini düşünüyorum. 3,60’ın altında bir kırılma yaşanır ise aşağı yönlü hareket alanı biraz daha geniş olacak ve 3,50’ye doğru gerileme görülebilecektir" yorumunu yaptı.

Erkan Yellen’in konuşması sonrasında dolarda oluşacak tablonun önemli olacağını da dikkat çekti. 

ABD'de ÜFE verisi günün öne çıkan verisi ancak TSİ 18:00'de Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşma yapması bekleniyor. Yellen'ın ABD Kongresi'nde yapacağı sunumda faiz artışına yönelik vereceği mesajlar doların hareketinde etkili olabilir.

Ak Yatırım yolladığı bir notta "Yellen’ın halihazırda diğer gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazanma eğilimi içerisinde olan doların bu sürecine destek verecek nitelikte ve faiz artırımlarını destekleyici konuşmasını beklemiyoruz. Konuşmanın piyasa etkisi nötr olabilir." değerlendirmesini yaptı.