Advertisement

Pacific Investment Management Co. (PIMCO) yatırımcılarına bir konuda uyarıda bulunuyor: Fed'in yanlış bir adım atma olasılığını küçümsemeyin.

Pimco'nun küresel ekonomik danışmanı Joachim Fels'e göre, kısmen görev değişimlerinin kararları etkilemesine bağlı olarak, ABD Merkez Bankası önümüzdeki iki yılda para politikasını piyasaların beklediğinden daha hızlı sıkılaştırabilir. Fels'e göre, piyasalar ABD Başkanı Donald Trump'ın politikalarının sebep olacağı olası değişime odaklanırken bir çok riski de gözardı etti.

Pimco ekonomisti Fels de ABD ekonomik görünümünü sorgulayanlar arasına katılırken, Fed, yeni ABD yönetiminden gelen net olmayan mesajlarla karşı karşıya kalıyor. Öte yandan, Trump Fed'de bazı koltuklara atamalar da yapabilir. BlackRock Inc. CEO'su Larry Fink ve Goldman Sachs Inc. ekonomistleri büyüme yanlısı politikaların oluşmasında sıkıntı yaşanabileceği konusunda eleştiride bulunuyor. Traderler bu hafta Kongre'de konuşacak Fed Başkanı Janet Yellen'i beklerken, ABD enflasyonunun hafifçe artması bekleniyor.

Salı günü Sydney'de bir konferansta video konferans yoluyla konuşan Fels, "Fed aslında şahinleşebilir ve para politikasını çok fazla sıkılaştırabilir. Fed'in bu noktada fazlaca genişlemeci olmadığını aklımızda tutalım. Öyleyse, daha şahin bir Fed olacağını ve piyasaların şu anda fiyatladığından daha çok faiz artırımı gerçekleşeceğini düşünürsek, Fed'in görece daha erken bir noktada sıkılaştırmacı olacağını düşünebiliriz" dedi.

Fed yetkilileri Aralık ayında 25 baz puan faiz artırmalarının ardından, ABD ekonomisinde yavaş ancak devam eden toparlanma sürerken bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda herhangi bir ipucu vermedi. FOMC'nin bir sonraki toplantısı 14-15 Mart'ta gerçekleşecek. Federal fonlama vadelileri bu toplantıda faiz artırma olasılığını yüzde 30 civarında fiyatlıyor.

Fed Guvernörü Daniel Tarullo'nun görevi Nisan ayında sona eriyor. Böylece Beyaz Saray Fed Yönetimindeki halihazırda boş olan 2 koltuk da göz önüne alındığında 7 koltuktan 3'ünü atayabilecek.

Pimco ekonomisti Fels'e göre, 1.47 trilyon dolarlık varlık yöneten Pimco, bazı portföylerinde riski azalttı ve enflasyona karşılık güven altında olmak için bu anlamlı bir hareketti.