Advertisement

Fed'in son toplantısındaki politika tartışmaları, enflasyon görünümüne ilişkin artan güven ve ABD Merkez Bankası'nın devasa tahvil portföyünü küçültmeye yönelik seçeneklere ilişkin detaylar yer alabilir. Fed toplantısındaki bu tartışmalar Fed'in bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda fikir verebilir.

31 Ocak - 1 Şubat'ta gerçekleşen ve Fed yetkililerinin federal fonlama faiz oranını yüzde 0.25 ila 0.50 arasında tuttuğu Fed toplantısının tutanaklarının Çarşamba günü Washington'da yerel saat ile 14:00'da açıklanması bekleniyor.

Faiz kararı alma konusunda yetkili olan FOMC'nin toplantı ardından yayınladığı açıklama katılımcıların görünüm veya Başkan Donald Trump'ın mali politika teşviklerine ilişkin görüşleri hakkında çok az ipucu vermişti. Federal fonlama vadeli kontratlarındaki fiyatlamalara göre yatırımcılar bu yıl en az 2 faiz artırımı beklerken, 14-15 Mart'taki FOMC toplantısında Fed'den faiz artırımı beklemiyor.

Chicago'da Northern Trust baş ekonomisti Carl Tannenbaum, "Açıklama besleyici değildi. Bu durum da Fed'den maliye politikası, bilanço küçültmede zamanlaması, ve enflasyondaki gelişim konusunda daha fazlasının beklenmesine neden oldu" dedi. Tannenbaum, Fed Başkanı Janet Yellen'in geçtiğimiz hafta Kongre'deki konuşmasında da çok fazla ipucuna yer vermediğini belirtti.