TVRadyo

ABD'li ekonomistler Fed tutanaklarını değerlendirdi

ABD

ABD'li ekonomistler ABD Merkez Bankası tutanaklarıyla ilgili görüşlerini belirttiler

23 Şubat 2017 Perşembe, 11:16 Güncelleme: 23 Şubat 2017 Perşembe, 11:18

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışı için mayıs ya da hazirana kadar bekleyebileceğini ifade ederek, "Fed'in martta faiz artıracağını düşünmüyorum. Çünkü üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller var." dedi.

Sweet, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün açıklanan toplantı tutanaklarını AA muhabirine değerlendirirken, yılın ilk toplantısına ait tutanakları nispeten "şahin" bulduğunu söyledi.

Sweet, "FOMC tutanakları, genelde Fed’in eyleme geçirdiği politikalardan daha şahindir. Bunun ana nedeni, bölgesel Fed başkanlarının görüşlerine tutanaklarda, toplantıların ardından yayınlanan karar metninden daha fazla yer verilmesi." ifadesini kullandı.

Birçok Fed üyesinin faiz artışına "oldukça yakında gidilmesinin" uygun olduğunu düşünmesine karşın Fed’in martta harekete geçmesini beklemediğini vurgulayan Sweet, şunları kaydetti:

"Fed’in martta faiz artıracağını düşünmüyorum. Çünkü üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller var. Piyasa beklentisini çok hızlı yükseltmeleri lazım. Bunu daha önce yaptılar ve yine yapabilir. Ancak tutanaklarda martta eyleme geçmek için acele ettiklerine dair bir ipucu görmedim. Mayıs ya da hazirana kadar beklemeleri muhtemel."

"Mayısta harekete geçmek Fed için faydalı olabilir"

Ryan Sweet, mart toplantısını bir sonraki faiz artışı için sinyal olarak kullanabileceklerini, gelecek birkaç hafta içinde açıklanacak veriler ve finansal piyasaların, mayıs ve haziran arasındaki seçim için önemli rol oynayacağını vurguladı.

Mayısta harekete geçmenin Fed için faydalı olabileceği öngörüsünde bulunan Sweet, "Mayısta, yeni ekonomik projeksiyonlar veya önceden ayarlanmış basın konferansı bulunmamasına karşın açıkça masada olduğunu düşünüyorum. Bence mayısta faiz artırmak, Fed'in piyasadaki 'Fed, sadece basın brifingi ve ekonomik projeksiyonların eşlik ettiği toplantılarda faiz artırır' algısını kırmasına yardım eder ve uzun vadede yararlı olur." ifadelerini kullandı.

Fed’in sözel yönlendirmede kullandığı "kademeli faiz artışı" ibaresinden duyulan rahatsızlığın tutanaklara yansıdığını anımsatan Sweet, şöyle devam etti:

"Bazı Fed yetkilileri bir süredir 'kademeli' kelimesini sorun olarak görüyor. Geçmişteki sıkılaştırma dönemlerinde 'kademeli', her toplantıda baz puanlık artırım demekti ama bu sefer 'her yıl bir faiz artışı' anlamına geldi. Fed’in 'kademeli' faiz artırımının 'yılda bir faiz artışı' olmadığını anlatmak için daha iyi iletişim kurması gerekecek."

"Fed'in yılın ilk yarısında faiz artırma olasılığı yüzde 90"

Moody's Analytics Direktörü Sweet, Fed’in yılın ilk yarısında yüzde 90 olasılıkla faiz artıracağı öngörüsünde bulunurken, "Faiz artışı için mart toplantısına yüzde 30, mayıs toplantısına yüzde 40 ve haziran toplantısına yüzde 20 ihtimal veriyorum." dedi.

Sweet, 2017'nin ilk yarısında faiz artırmanın, "kademeli" sıkılaştırmanın "yılda bir faiz artışı" anlamına gelmediğinin piyasalara kanıtlanması bakımından önem taşıdığını kaydetti.

"Çoğu Fed yetkilisinin hazirandan önce harekete geçmek istediğini düşünüyorum"

High Frequency Economics'in Başekonomisti Jim O'Sullivan da tutanaklarda, birçok üyenin "oldukça yakın zamanda" faiz artırılmasını desteklediği mesajının öne çıkmasına karşın metnin genel anlamda bu kadar "şahin" olmadığını, bu nedenle piyasaların tutanakların açıklanmasının ardından verdiği ilk tepkinin hızla kaybolduğunu söyledi.

O'Sullivan, "Oldukça yakın, mart toplantısı anlamına gelebilir. Ancak daha dikkatli bakıldığında, tutanakların sadece bu kelimelerin işaret ettiği kadar şahin olmadığı görülüyor." diye konuştu

MarketWatch'un son 6 yıldır üst üste ülkenin "en iyi tahmincisi" seçtiği O’Sullivan, birçok Fed yetkilisinin yılın ilk faiz artışı için hazirana kadar beklemek istediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mart toplantısı faiz artışı için hala canlı ancak harekete geçilmesi, gelecek birkaç hafta içinde açıklanacak verilerde yukarı yönlü sürprizlerin yaşanmasına bağlı.10 Mart’ta açıklanacak istihdam raporu kesinlikle belirleyici olabilir. Her halükarda, çoğu Fed yetkilisinin hazirandan önce yeniden harekete geçmek istediğini düşünüyorum. Ardından önceden ayarlanmış bir basın brifingi olmasa da 2-3 Mayıs toplantısı faiz artışı için bir ihtimal. Fed, daha önce gerekirse kısa süre içinde telekonferans ayarlayabileceklerini açıkça ortaya koydu."

Projeksiyonlara, belirsizlik çizelgeleri eklenecek

Jim O'Sullivan, FOMC'nin ekonomik projeksiyonlarına, mart ayından itibaren üyelerin beklentilerini etkileyen belirsizliği gösterecek yeni çizelgeler eklenecek olmasının tutanaklarda dikkati çeken bir başka nokta olduğunu vurguladı.

O'Sullivan, örnek çizelgelerin yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılmasını beklediğini de söyledi.

 

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 88.735 1,83
USD/TRY 6,0201 0,04
EUR/TRY 6,8834 -0,25
EUR/USD 1,1433 -0,04
FAİZ 24,61 -11,32
ALTIN/ONS 1.184,54 0,02
BRENT 71,64 -0,26
Yukarı