Advertisement


(21:58'de güncellendi)

Dow Jones ilk kez 21,000 puanın üzerine çıkarken dolar, 3 haftanın en büyük sıçrayışını kaydetti ve Hazine tahvilleri geriledi. Yatırımcılar, küresel ekonomik büyümenin hızlandığı konusunda kendinden emin. 

Goldman Sachs ve JPMorgan'ın tarihi rekor seviyelerine ulaşmasıyla birlikte büyük bankalar, Fed'in iki hafta içerisinde faiz artırımına gideceği fiyatlamasının yüzde 65'in üzerine çıkmasıyla hisse senetlerindeki kazançların başını çekti. Donald Trump, hükümetin uygulayacağı büyüme yanlısı politikalar hakkında fazla detay vermedi. S&P 500 Endeksi, başkanlık seçimlerinden bir sonraki günden bu yana olan en büyük yükselişini kaydetti. Endüstri ve enerji hisseleri yukarı yönde hareket etti. 

Dolar, iki Fed yetkilisinin 15 Mart'ta faiz artırımına gidilmesi ihtimalinin güçlendiğini bildirmesinden bir gün sonra yükselişe geçti. Çin'den gelen güçlü fabrika verisi, metal fiyatlarını yukarı yönde destekledi. Almanya'da artan enflasyon ise Avrupa'daki hisselerin kazançlarını genişletti. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.45'in üzerine çıktı ve ham petrol yükseldi. 

Londra'da Rabobank International faiz oranları strateji müdürü Richard McGuire, "Fed yetkilileri Trump'ı gölgede bıraktı" dedi ve "Trump'ın konuşması, büyük vergi kısımlarına, azalan regülasyonlara ve altyapı planına değindi, ancak bu konularda piyasalarda işlem yapılabilmesi için taze içerikten yoksundu. Bu sebeple, piyasalarda dikkatler Fed konuşmacılarından gelen şahin açıklamalara yöneldi" diye konuştu.  

Piyasaların önümüzdeki günlerde izleyeceği olaylar şunlar;

*Fed yetkililerinin konuşmaları henüz bitmedi. Bu hafta Başkan Janet Yellen'ın Cuma günü Chicago'da yapacağı konuşma dahil, bir dizi Fed yetkilisinin daha konuşmaları var.

*Çin'de 2,000'den fazla siyaset, iş dünyası ve diğer alanlardan gelen elitlerin oluşturduğu danışma organı olan Çin Halkın Siyasi Danışma Konferansı 3 Mart'ta Beijing'de yıllık toplantısına başlayacak.

Piyasalar

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:49'da yüzde 1.4'lük sıçramayla 2,396.16'ya ulaşarak rekor tazeledi. 

*Finans hisseleri yüzde 2.6 kazanç elde etti. 

*Dow Jones Endeksi, 252.52 puanlık artışla 21,064.76'ya çıktı. JPMorgan ve Goldman Sachs, endeks kazançlarına en az yüzde 2.1'lik katkıda bulundu. 

*Avrupa hisseleri, 1 Şubat'tan bu yana olan en büyük yükselişini kaydederek yüzde 1.3 yükseldi. Bankalar kazançların başını çekti. 

*Japonya Topix Endeksi, yüzde 1.2 yükseldi. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.6 yükseldi ve kazançlarının dördüncü gününe girdi. Endeks, 18 Ocak'tan bu yana olan en büyük kazançlarına yöneldi. 

*Yen, dolar karşısında yüzde 1 gerileyerek 113.87'ye indi ve kayıplarının üçüncü gününe girdi. 

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.5 zayıfladı. 

*10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, beş bp artarak yüzde 2.45'e ulaştı. 

*Altın, yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,241.49 dolara indi ve üç gün üst üste geriledi. 

*Batı Teksas Petrolü, yüzde 0.3 yükselerek varil başına 54.16 dolara yükseldi. 

*Bakır, yüzde 1.3 kazanç elde ederek dört seans üst üste yukarı yönde hareket etti. 

(21:58'de güncellendi)