Advertisement

Donald Trump Wall Street'in dikkatini çekiyor olabilir fakat hisse senedi piyasasında önemli ölçüde etkili olan hala Janet Yellen ve Fed.

ABD Başkanı'nın Salı günkü Kongre konuşmasında kamu harcamalarına ilişkin detay verse de ya da beklentileri karşılamasa davarlık fiyatları üzerinde etkili olduğu açık. Fakat bu haftanın sonuna doğru -bazı analistlere göre- piyasaları en az eşit önemde ilgilendiren başka bir olay gerçekleşecek: Faed Başkanı Janet Yellen Mart ayı politika toplantısı öncesi son kez konuşacak.

Yatırımcı dikkatlerindeki değişiklik, bölgesel Fed Başkanları John Williams ve William Dudley'nin yorumlarının vadeli piyasada faiz artırımı ihtimalini yüzde 70 seviyesine taşıması ardından, Salı günü net olarak görüldü. Fed'in Mart ayında faiz artırımına gitme ihtimali, Pazartesi günü sadece yüzde 50 seviyesinde bulunuyordu. Yellen, piyasanın ABD Başkanı'na vereceği herhangi bir tepkiye karşı rahatlatıcı bir mesaj vermek üzere hazır bulunacak.

New York'ta Rhino Trading Partners baş stratejisti Michael Block, “Fed, bir istikrar aracına dönüştü” dedi ve “Hiç kimse artık ondan (Yellen) bir sürpriz beklemiyor. Kademeli şahin tavrı kanıksandı” şeklinde devam etti.