Advertisement

Fed yetkililerinin para politikasında sıkılaştırma konusunda daha istekli olduğunu gösteren açıklamalarıyla para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Hisse senetleri 5. günde geriledi.

Macquarie Bank'ta Döviz birimi müdürü Nizam İdris "Gelişen piyasalar için risk, Fed'in Mart'ta faiz artırıp 3 faiz artışı daha olacağını belirtmesi olacaktır" diye konuştu.

New York Fed Başkanı William Dudley yaptığı konuşmada para politikasının sıkılaştırılması için zeminin güçlendiğini söyledi. San Francisco Fed Başkanı John Williams da Mart'taki toplantıda faiz artırımının "ciddi değerlendirmeye" alınacağını söyledi. Öte yandan Bangkok merkezli Sumitomo Mitsui Banking'te trader olan Kozo Hasegawa Trump'ın konuşmasının poltiikalarına dair detay vermemesi nedeniyle piyasaları çok fazla etkilemediğini söykledi.  

Çin'de onshore yuan bir haftadan fazla sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Hang Seng Endeksi ve Şabnghay Borsası yükseldi. Çin'de Şubat ayında imalat PMI 51.2 beklentisine karşışık 51.6 oldu.

Hint rupisi 4 günde ilk kez geriledi. 10 yıllık tahviller geriledi, tahvil faizi 6 baz puan yükselerek 2 haftanın en büyük artışını kaydetti. Hindistan ekonomisi yılın 4. çeyreğinde %7 ile tahminlerin üzerinde büyüdü. Beklenti %6.1'di.

Malezya para birimi ringit ikinci günde de gerilerken 10 yıllık tahviller düştü. Ülkede Nikkei İmalat PMI Endeksi Ocak'taki 48.6'dan Şubat ayında 49.4'e yükseldi.

Endonezya rupisi 25 Ocaktan beri en büyük düşüşe hazırlanırken 10 yıllık tahviller iki günlük düşüş sonrası yatay seyretti. Ülkede Nikkei imalat PMI Endeksi Şubat'ta 50.4'ten 49.3'e geriledi.

Tayland bahtı ikinci günde de düştü. Ülkede tüketici fiyatları yıllık %1.6 beklentisine karşılık %1.4 arttı. Nikkei Şubat imalat PMI Endeksi ise önceki aya kıyasla değişmeyerek 50.6 oldu.

Güney Kore'de finans piyasalarında tatil nedeniyle işlem yapılmıyor.