Advertisement

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in verilerine göre, Euro Bölgesi nihai imalat sanayi PMI ocakta 55,2 iken, şubatta hafif 55,4’e yükselerek, 2011 yılının nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviye ulaştı. Daha önce açıklanan öncü veri 55,5 puan seviyesindeydi.

Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli gösterge olarak kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, 55,5 puanlık piyasa beklentisinin de hafif altında gerçekleşti.

Ülkeler bazında ele alındığında Hollanda’da şubat ayı nihai imalat sanayi PMI 58,3 puanla 70 ayın en yükseğine, Avusturya’da 57,2 ile 2 ayın en yükseğine, Almanya’da 56,8 puanla 69 ayın zirvesine, İtalya’da 55 puanla son 14 ayın en yükseğine, İspanya’da 54,8 ile 3 ayın yükseğine, İrlanda’da 53,8 puanla 3 ayın zirvesine, Fransa’da 52,2 ile yine 3 ayın yükseğine ve Yunanistan’da da 47,7 puanla 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi’nde zayıf Euro döviz kuru, ihracat rekabetçiliği için bir teşvik kaynağı olmasına rağmen, aynı zamanda satın alma fiyatlarının yükselmesine neden olan önemli bir faktör olarak belirlendi.

-"Üreticiler yaklaşık altı yıldır en güçlü üretim ve sipariş defteri büyümesi bildirdi"

IHS Markit Economics Baş Ekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Euro Bölgesi’ndeki üreticilerin yaklaşık altı yıldır en güçlü üretim ve sipariş defteri büyümesi bildirdiklerini dile getirdi.

Şirketlerin gelecekle ilgili daha iyimser olduğunu vurgulayan Williamson, “Şirketler açıkça iyi zamanların devam edeceğini bekliyor. Bu yıl firmalar, bölgedeki borç krizinden bu yana geçen yıllara kıyasla gelecek konusunda daha iyimser görünüyorlar.” ifadelerini kullandı.

PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

AA