Advertisement

Türk Telekom ile Huawei, başta yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti olmak üzere kamu güvenliğine katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanlarında iş birliği yapacak.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre şirket, Huawei ile 5G teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar için iş birliğine gidiyor.

Buna göre iki şirket, başta yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti olmak üzere kamu güvenliğine katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi, denenmesi ve uygulanması konularında iş birliğinde bulunacak.

Bu teknolojilerin hem laboratuvar hem de saha testlerini yapacak olan Türk Telekom ve Huawei, 5G ekosistemine en uygun müşteri deneyimi anlayışını ortaya çıkarmak için birlikte çalışacak.

Türk Telekom, bu iş birliğiyle altyapısını Huawei'nın yeni teknolojileri ile birleştirecek. Huawei aynı zamanda Türk Telekom'un genişbant çözüm tedarikçisi konumunda bulunuyor.

İki şirketin iş birliği, Mobil Dünya Kongresinde (MWC) gerçekleştirilen törenle duyuruldu. Söz konusu törene Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Huawei Türkiye Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo ve Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan katıldı.

-"İki değerli marka tarafından gerçekleştirilen iş birliğine tüm desteğimizi veriyoruz"

BTK Başkanı Sayan, törende yaptığı konuşmada, Türk Telekom teknolojisinin Huawei desteği ile milli teknoloji gelişimi konusunda çok değerli sonuçlar doğuracağına inandıklarını bildirdi.

BTK olarak ülkenin teknoloji anlamında daha güçlü adımlar atması ve en önemlisi pek çok alandan teknolojilerin millileştirilmesi üzerinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Sayan, asıl odaklandıkları konunun yerel ürün ve hizmetlerin her geçen gün hızla artarak hayata geçirilmesini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Sayan, "Türk Telekom ve Huawei'in birlikteliği bu alanda çok değerli bir adım. Türk Telekom teknolojisinin Huawei desteği ile milli teknoloji gelişimi konusunda çok değerli sonuçlar doğuracağına inanıyor, kurum olarak iki değerli marka tarafından gerçekleştirilen iş birliğine tüm desteğimizi veriyoruz." ifadelerini kullandı.

-"Türk Telekom ile dijital dönüşüm için iş birliği yapmaya devam edeceğiz"

Huawei Türkiye Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo ise iş birliği konusunda, "Huawei, 2009 yılından bu yana daha dijital bir Türkiye için 5G teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu kapsamda Türk Telekom ile birlikte 4.5 den 5G'ye geçişle ilgili en yeni teknolojileri geliştirmek için yaptığımız iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz. Türk Telekom ile beraber kamu güvenliği, nesnelerin interneti ve Massive MIMO gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışacağız. Huawei olarak Türk Telekom ile dijital dönüşüm için iş birliği yapmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan da her iki şirketin 5G'nin yol haritasının çizilmesinde büyük rol oynadığını bildirdi.

Türkiye'nin dijital devrimini gerçekleştirmek ve 5G'de de ülkeye ve kullanıcılara en ileri teknolojiyi sunmak için çalışmalarının devam ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bunun için hem yerel hem de global anlamda dünyanın en iyileriyle iş birliği yapıyoruz. Bu kapsamda Huawei ile 5G ekosistemine en uygun müşteri deneyimi anlayışını ortaya çıkarmak için birlikte çalışacağız. Yeni nesil bulut şebeke mimarileri, anten teknolojileri, nesnelerin interneti konularının yanı sıra kamu güvenliğine önemli katkılar sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi, denenmesi ve uygulanması da birlikte çalışacağımız diğer alanlar. Türk Telekom olarak Türkiye'de farklı sektörler için katma değer yaratmak ve aynı zamanda müşterilerimizin kullanıcı deneyimini artıracak yenilikçi çözüm ve servisler sağlamak üzere iş birliklerimize önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz."

-Huawei ile ilk 5G iş birliği C-RAN teknolojisiyle gerçekleştirildi

Türk Telekom, Huawei 5G iş birliği kapsamında geçen haftalarda ilk saha testini yaptı.
Test kapsamında Türkiye'de ilk defa farklı baz istasyonlarının hücreleri arasında taşıyıcı birleştirme gerçekleştirdi. Bu şekilde Türk Telekom, sahip olduğu fiber altyapı sayesinde bağlantı hızı ve hizmet kalitesini iki kat artıracak C-RAN teknolojisini kendi şebekesinde test etti.

C-RAN teknolojisi özellikle iletişim trafiğinin yoğun olduğu konser, fuar gibi etkinliklerde, birçok kişinin bulunduğu büyük meydanlarda daha kaliteli bir mobil iletişimin önünü açacak.

Mimari çalışma ve denemelerine ilk kez Türk Telekom tarafından başlanan C-RAN teknolojisi İstanbul Çekmeköy'de 4 adet 4.5G baz istasyonunda ve toplam 50 kilometrekarelik bir alanda test edildi.Testlerde veri yükleme hızının yanı sıra veri indirme hızını iyileştiren özellikler de denendi.

Daha önce aynı baz istasyonunun hücreleri arasında taşıyıcı birleştirme yapılabiliyorken, bu teknoloji ile Türk Telekom Türkiye'de ilk kez farklı baz istasyonlarının hücreleri arasında da taşıyıcı birleştirme gerçekleştirildi. Bu teknoloji ile taşıyıcı birleştirilebilen ve böylece yüksek hız sağlanabilen kapsama alanı daha da genişletilmiş oldu.

AA