Advertisement

Bu ay Fed'den faiz artışı ihtimalinin neredeyse tamamen fiyatlanması ve dolardaki gerilemenin ardından gelişen ülke Borsa ve para birimleri yükseldi. Rabobank yolladığı bir notta, "Mart ayında faiz artışı karşısındaki riskler; zayıf gelebilecek tarım dışı istihdam verisi ve yılın ilk yarısında Trump rallisinde sert bir düzeltme olur" yorumunu yaptı.

Çin'de onshore yuan 4 günde ilk kez yükseldi. Çin borsası politika yapıcıların kurda istikrarı vurgulamasıyla yükselirken 10 yıllık tahvil faizleri de yükseldi.

Güney Kore wonu kayıplarını telafi etmeden önce bir ayın en düşük seviyesine indi. 10 yıllık tahvil faizleri yükselirken Kospi endeksi düştü. Tayvan doları 3 günlük düşüşü sonlandırırken 10 yıllık tahvil faizleri yükseldi.

Endonezya para birimi rupi ve Jakarta borsası dolardaki geri çekilmeyle yükseldi. Malezya ringiti fazla değişmezken 10 yıllık tahvil faizleri bir aydan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Fed'in gelecek hafta faizlerde sıkılaşmaya gideceği beklentisi bu yükselişte etkili oldu.

Filipin pesosu 3 günlük düşüşü sonlandırdı. 10 yıllık tahvil faizleri değişmezken borsalar 3 günde ilk kez geriledi.

Hindistan rupisi yükselirken 10 yılık tahvil faizleri 1 baz puan düşerek %6.77 oldu. Ülkede 24 Şubat haftasında Döviz rezervleri 63.7 milyon dolar artarak 362.8 milyar dolara ulaştı.