Advertisement

VakıfBank, dünyanın en büyük bankası olan ICBC’den üç yıl vadeli 250 milyon dolar kredi temin etti.

VakıfBank'tan yapılan yazılı açıklamada bankanın, ICBC Turkey Bank AŞ'nin koordinatörlüğünde dünyanın en büyük bankası olan ICBC'den üç yıl vadeli 250 milyon dolar kredi temin ettiği belirtildi.

VakıfBank ve Çinli ICBC üst düzey yöneticilerinin katılımıyla bankanın genel müdürlük binasında imza töreni gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan ve ICBC Turkey Bank AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen'in görüşlerine yer verildi.

Aydoğan, dünyanın en büyük bankası olan ICBC grubu ile ilişkilerin gelmiş olduğu noktadan son derece memnuniyet duyduklarını dile getirerek "Hem bankamıza hem de ülkemiz ekonomisine duydukları güveni gösteren 3 yıl vadeli 250 milyon dolar tutarındaki kredi, dış ticaretin finansmanı ile birlikte genel finansman ihtiyaçları çerçevesinde kullandırılabilecektir." ifadesini kullandı.

Türkiye'ye uzun vadeli ve yeni yurt dışı kaynaklar temin ederek reel sektöre destek olma misyonlarını yerine getirmeye devam ettiklerini vurgulayan Aydoğan, şunları kaydetti:

"Bu vesile ile hem koordinatör banka konumundaki ICBC Turkey yetkililerine hem de ICBC’ye teşekkür ediyorum. Kredi imzası akabinde bankamız ile ICBC Turkey arasında imzalanan iyi niyet anlaşmasıyla dış ticaret, proje finansmanı, hazine işlemleri, hesap işlemleri, RMB nakit yönetimi ve benzeri birçok alanda iş birliğinin artırılması konusunda mutabakata vardık. ICBC Turkey ile imzaladığımız bu iyi niyet mektubunu önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum. İş ortağımız bankalarla mütekabiliyet temelinde yüksek katma değer yaratma politikamız çerçevesinde ICBC grubu ile yeni ve büyük projelere imza atmayı hedefliyoruz."

- "Yatırım yapmaya devam edeceğiz"

ICBC Turkey Bank AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ise ICBC Turkey olarak Türk ekonomisine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Bir yandan da seçilmiş finansal kurumlar, büyük kurumsal firmalar ve altyapı projelerinin de dahil olduğu fakat bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla karşılıklı değer yaratacak tüm yatırım, birleşme ve satın alma olanaklarını da yakından izlediklerini ve değerlendirdiklerini ifade eden Keen, "Türkiye pazarında bir ilke imza atmış olduğumuz bu işlem ile halihazırda güzel bir temele oturmuş olan VakıfBank'la iş ilişkimizin, bundan böyle tüm bankacılık alanlarını da kapsayan ve karşılıklı yüksek katma değer yaratmak suretiyle daha da gelişeceğine olan güvenle mutluluk duymaktayım." açıklamalarında bulundu.

AA