Advertisement

(19:55'te güncellendi)

ABD hisseleri, tarihi rekor seviyelerinin yaklaşık yüzde 1 aşağısında dalgalanırken Hazine tahvilleri ve dolar, bulundukları seviyede çalkantılı bir gün geçiriyor. Yatırımcılar, faiz oranlarının gelecek hafta artma ihtimalini kabullenmiş durumda. 

S&P 500 Endeksi, Fed'in 15 Mart'ta borçlanma maliyetlerini artırma konusunda kendinden emin davranmasıyla birlikte rallisini daha yukarıya taşıyamadı. Enerji üreticileri kayıpların başını çekerken sağlık hisseleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın ilaç fiyatlarını düşüreceğini söylemesinin ardından Salı günü geriledi. Büyük ölçekli teknoloji hisseleri yükseldi. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.51'e çıktı. Dolar ise fazla değişmedi. Bakır, demir cevheri ve çinko, metalleri aşağı çekti. 

Küresel hisse senetleri bu ay, ABD ekonomisinin, Fed Başkanı Janet Yellen'ın Mart toplantısında neredeyse kesin bir şekilde olacağı işaret ettiği faiz artırımına dayanacak denli güçlü olduğu yolundaki beklentilerin etkisiyle rekor seviyeye yükseldi. S&P 500 Endeksi'ndeki değerlemelerin 2002'den bu yana en yüksek seviyede olması ile birlikte ve 16 ayın en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirmesinin ardından, yatırımcılar şimdi piyasayı hareketlendirebilecek yeni bir katalizör bekliyor.

Londra'da Societe Generale SA küresel stratejisti Kit Juckes, "Finans piyasasında güven, ılımlı bir baş rüzgarında ilerleyen bir tekneye benziyor. İlerleme var, ancak çırpıntılı," dedi ve "Baş rüzgarı elbette Fed ve faizlerde sıkıntı verici bir ağırlıktaki yükseliş, özellikle 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizindeki yükseliş" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasaların izleyeceği önemli olaylar şöyle;

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Perşembe günkü AMB toplantısında, manşet enflasyonun Şubat ayında yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşmasına rağmen muhtemelen geri adım atmayacak. Draghi'nin parasal genişlemeyi (QE) mevcut durgun fiyat baskıları ile birlikte yıl sonuna kadar koruması bekleniyor.

*ABD'de Şubat ayı istihdam verileri Cuma günü açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 190,000 ile son altı ayın ortalamasına yakın bir artış göstermesi ve işgücü piyasasındaki istikrarın sürdüğünü işaret etmesi bekleniyor.

*İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'un bütçesi Çarşamba günü parlamentoya getirilor. Bakan pazar günü ekonominin Brexit'ten zarar görmemesi için kenara para koyulacağı taahhüdünde bulundu.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 11:25'te yüzde 0.2 gerileyerek 2,370.83'e indi. 

*Sağlık hisseleri yüzde 0.6 geriledi. Trump, New York saatiyle saat 09:00'dan daha erken bir saatte Twitter'dan yaptığı açıklamada ilaç sektöründe rekabeti destekleyen yeni bir sistem üzerinde çalıştığını duyurdu. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, Pazartesi günü gerçekleştirdiği yüzde 0.5'lik düşüşün ardından yüzde 0.3 geriledi. 

Para Birimleri

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.2196'ya indi ve yedi haftanın en düşük seviyesini gördü. 

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmezken euro dolar karşısında yüzde 0.1'den düşerek 1.0575 seviyesine indi. Fransa'nın eski Başbakanı Alain Juppe, cumhurbaşkanlığı yarışına girmeyeceğini açıkladı ve bu karar euro karşıstı Marine Le Pen'in seçimin ilk turunda elenme olasılığını azalttı

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Pazartesi günü iki baz puan yükseldikten sonra 1 baz puan artarak yüzde 2.511'e çıktı.

*Almanya'da 10 yıl vadeli tahvillerin faizi ise 2 bp düşerek yüzde 0.325'e indi. 

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.5 yükselerek varil başına 53.44 dolara çıktı. Irak, OPEC'in küresel arz fazlasını gidermek için üretim kısıntısı anlaşmasını yılın ikinci yarısına uzatması halinde üretimi düşüreceğini kaydetti.

*Altın önceki seansta yüzde 0.8 düşmesinin ardından yüzde 0.3 daha gerileyerek ons başına 1,221.99 dolara geriledi.

*Bakır, yüzde 0.5 düşerek ons başına 5,829.50 dolara indi. Çinko, yüzde 1.1 geriledi.

(19:55'te güncellendi)