Advertisement

BİM Birleşik Mağazalar AŞ'nin 2016 yılı satış cirosu yüzde 15 büyüme ile 20 milyar 72 milyon lira olurken, net karı 671 milyon liraya ulaştı. Şirket 2017 yılı için satışlarda yüzde 15-18 arası büyüme ile 4 bin yeni istihdam hedefliyor.

BİM'in 2016 yılı mali sonuçları ve 2017 beklentileri BİM İcra Kurulu Üyeleri Galip Aykaç ve Haluk Dortluoğlu ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla paylaşıldı. Rakamlara ilişkin bilgi veren Aykaç, 2016 yılının her bakımdan zor bir yıl olmasına rağmen, bir önceki yıla göre satışlarda ve karlılıkta yüzde 15 artış ile cirolarının 20 milyar lira eşiğini aştığını söyledi.

Aykaç, Türkiye pazarına duydukları güvenin altını çizerek şunları kaydetti:

"2016 yılı her bakımdan zorlu bir yıldı. Türkiye 15 Temmuz'da yüzlerce şehit, binlerce gazi pahasına FETÖ'cü darbe girişimine geçit vermedi. Peş peşe gelen terör saldırılarına rağmen ülkemiz ekonomik ve siyasal istikrarını korumayı bildi. BİM olarak, ülkemizin geleceğine ve güçlü ekonomik potansiyeline güveniyoruz.

BİM geçtiğimiz 10 yıl içerisinde toplam 2 milyar 742 milyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdi ve yine bu süre içerisinde 2007 yılında 10 bin olan yurt içi çalışan sayısını 2016 itibarı ile 34 bine yükseltti. Bugün mağazalarımızdan ortalamada günde 3,7 milyon, ayda 100 milyona yakın alışveriş yapılmaktadır. BİM olarak ülkemize güvendiğimiz kadar, yatırımlarımızla, çalışanlarımızla ve sağladığımız yüksek tüketici sadakati ile Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven unsuru olmaya da devam edeceğiz."

İran'daki potansiyeli incelemek ve bu ülkede mağazalaşmak için gerekli çalışmaları hızlı şekilde sürdürdüklerini aktaran Aykaç, olumlu karar vermeleri durumunda hızlı şekilde o pazarda aksiyon alacaklarını söyledi.

- "2017'de 4 bin yeni istihdam hedefliyoruz"

BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu da şirketin 2017 hedeflerine ilişkin bilgi verdi.

Cirolarının artmasına rağmen kar marjlarının aynı kaldığı bilgisini veren Dortluoğlu, "Geçtiğimiz yıl Vergi ve SGK ödemelerimizle kamu fonuna yani Türkiye ekonomisine 1 milyar liralık katkı sağladık. 671 milyon lira net kar elde ettik." diye konuştu.

Müşteri ile kurdukları güçlü güven ilişkisinin temelinde fiyat istikrarı ve minimum kar marjı bulunduğunun altını çizen Dortluoğlu şunları kaydetti:

"2015'de net kar marjımız yüzde 3,3 idi, 2016 da aynı oranda. Aynı istikrar Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) marjımız için de geçerlidir. Geleceğe güvenle bakıyoruz. 2017'de yine büyüme hedefimiz çift haneli. Yüzde 15-18 aralığında bir büyüme öngörüyoruz.

500 milyon lira yatırım yaparak altyapımızı güçlendirmeyi ve 500 BİM ve 25 FİLE mağazası açarak toplam 4 bin kişiye yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan İran'da yatırım olanaklarını araştırırken, Fas ve Mısır’da yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Bu yıl içinde Fas'ta 60, Mısır'da 50 yeni mağaza açacağız."

Dortluoğlu'nun verdiği bilgiye göre, geçen sene şirket yurt içinde çalışan sayısını yüzde 13 artırarak 3 bin 841 yeni istihdam sağladı. Türkiye'de 2016'da 630 yeni mağaza açan BİM'in yıl sonu itibariyle mağaza sayısı 5 bin 602'ye yükseldi, çalışan sayısı 34 bin 73 oldu.

BİM'in büyümesinde ve müşteri memnuniyetini artırmasında önemli rol oynayan özel markalı ürünlerin satışı ise, bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 13,1 milyar lira düzeyine çıktı. BİM 2016'yı Fas'ta 50 yeni mağaza açarak 329, Mısır'da ise 75 yeni mağaza açarak 215 mağaza ile kapattı. Her iki ülkedeki toplam BİM çalışanı sayısı 3 bin 400'e yükseldi.

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aykaç, İran pazarına ilişkin soruya, "İran pazarı ile aldığımız karar şu an için detaylı bir pazar araştırması kararı. Yasal mevzuatlar, ülke ekonomisi, insan kaynağı nasıldır bunları çok sıkı araştırıyoruz. Son kontrollerimizi yapıp ondan sonra başlayacağız gibi duruyor. Araştırmayı derinleştirip, pazara girme noktasına gelirsek deneme olarak değil, hızlı şekilde girmeyi planlıyoruz." yanıtını verdi.

Sektöre ve BİM'e 15 Temmuz darbe girişiminin etkisine de değinen Aykaç, "15 Temmuz başarılı olsaydı bu toplantılar olmazdı. 15 Temmuz darbe girişimi geçtiğimiz sene üçüncü çeyrek cirolarını negatif etkiledi ama çok büyük bir etki olmadı diyebiliriz. Biz 16 Temmuz sabahına tüm mağazalarımızı açarak, kararlılıkla uyandık ve devam ettik." ifadelerini kullandı.

AA