Advertisement

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Güney Kore Devlet Başkan Vekili Hwang Kyo-ahn ile telefonda görüşen ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore'nin önceki gün yaptığı balistik füze denemesi karşısında her iki ülkeye de güvence verdiği bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Trump'ın, Abe ve Kyo-ahn ile telefonda ayrı ayrı görüştüğü kaydedildi.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin balistik füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ilgili birçok kararının açıkça ihlali olduğu vurgulandı ve ABD'nin Kuzey Kore tehdidine karşı her iki ülkenin de güçlü bir şekilde yanında olduğu belirtildi.

Trump yönetiminin, ABD ordusunun tüm askeri kapasitesini kullanarak Kuzey Kore'nin balistik füze tehdidini durdurmak için tüm tedbirleri almaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, Trump ile Japon ve Güney Koreli liderler arasındaki ikili temasların yakın bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizildi.

Kuzey Kore'nin, önceki gün ülkenin kuzeybatısından 4 balistik füze fırlattığı bildirilmişti. Pentagon, Kuzey Kore'nin kuzeybatısından fırlatılan füzelerin Japon Denizi'nde yaklaşık bin kilometre katettiği bilgisini paylaşmıştı.

2006 yılından bu yana Kuzey Kore'ye bazı yaptırımlar uygulayan BMGK, Kuzey Kore'ye nükleer faaliyetleri nedeniyle füze denemesi yapmasını yasaklamıştı.

AA