Advertisement

(20:13'te güncellendi)

 

ABD'de Hazine tahvilleri, beş yılın en uzun düşüşüne yönelirken dolar, ABD'de özel sektör istihdamının 3 yılın en büyük artışını kaydetmesiyle yükseldi ve Fed'in gelecek hafta faiz artırma ihtimalini yükseltti. ABD hisseleri, iki günlük gerilemesinin ardından dalgalandı.

10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından tırmanışının sekizinci gününe girdi ve yüzde 2.56'ya ulaştı. S&P 500 Endeks kayıplarının başını faiz oranlarına duyarlı hisse senetleri çekti. Dolar ise üç gün üst üste değer kazandı. Avrupa'da kamu borcu azaldı.

Piyasalarda neredeyse yüzde 100'den fiyatlanan faiz artırımlarıyla birlikte tahvil faizleri, enflasyonda hızlanma beklentilerini yakalıyor. Bunun yanında, tahvillerdeki, para birimlerindeki ve hisselerdeki fiyat dalgalanmaları azalarak küresel büyüme görünümü hakkında yatırımcıları umutlandırıyor.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Perşembe günkü AMB toplantısında, manşet enflasyonun Şubat ayında yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşmasına rağmen muhtemelen geri adım atmayacak. Draghi'nin parasal genişlemeyi (QE) mevcut durgun fiyat baskıları ile birlikte yıl sonuna kadar koruması bekleniyor.

*ABD'de Şubat ayı istihdam verileri Cuma günü açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 190,000 ile son altı ayın ortalamasına yakın bir artış göstermesi ve işgücü piyasasındaki istikrarın sürdüğünü işaret etmesi bekleniyor.

*İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'un bütçesi Çarşamba günü parlamentoya getirilor. Bakan pazar günü ekonominin Brexit'ten zarar görmemesi için kenara para koyulacağı taahhüdünde bulundu.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 11.48'de yüzde 0.1 gerileyerek 2,366.90'a indi ve üç günlük kayıplarına yöneldi.

*Stoxx Europe 600 Endeksi, dört günlük kayıplarının ardından yüzde 0.2 yükseldi. 

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükselerek iki günlük kazançlarını genişletti.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi beş baz puan yükselerek 2,5651'e çıktı. 

*Almanya'da tahviller, 10 yıl vadeli tahvillerinin faizinin beş bp artışla yüzde 0.37'ye çıkmasının ardından geriledi. 

Emtia

*Spot altın, 3 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından yüzde 0.5'lik bir düşüşle ons başına 1,210..08 dolardan işlem gördü. 

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.7 düşerek varil başına 52.75 dolara indi. 

(20:13'te güncellendi)