Advertisement

ABD'de ADP özel sektör istihdamı Şubat'ta 298 bin arttı. Bu, Nisan 2014'ten beri en büyük artış oldu. Bloomberg'in anketine katılan uzmanların medyan tahmini 187 bindi. Ocak ayı verisi ise 246 binden 261 bine revize edildi. İnşaat sektöründe işe alımlar 66 binle 11 yılın en büyük artışını kaydetti. Hizmet sektörlerinde de istihdam arttı. 

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi mevsim normallerinden daha ılıman seyreden hava şartlarının bunda rol oynadığını söyledi. 

Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri, Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz artıracağı beklentilerini de destekler nitelikte. Bu anlamda Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi de piyasalar için kritik öneme sahip. Tarım dışı istihdamın 190 bin artması, işsizlik oranının ise %4.8'den %4.7'ye gerilemesi bekleniyor.  

ABD'de istihdam piyasası yeni Başkan Donald Trump'ın döneminde ekonomik görünüme dair artan iyimserlikten destek buluyor. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları da 44 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.