Advertisement

(22:20'de güncellendi)

 

Avrupa Merkez Bankası'nın küresel büyümeye ilişkin iyimserliği, Euro'yu güçlendirdi ve tahvilleri aşağı çekti. Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalar, teşvik artırımı görünüşünü yatıştırdı. ABD hisseleri, petrolün bu yıl içerisinde ilk kez 50 doların altına inmesine rağmen yükseldi.

S&P 500 Endeksi, endeksin boğa piyasasına girişinin sekizinci yıldönümünde 4 gün içerisindeki ilk yükselişini gerçekleştirdi. Bankalar kazançların başını çekerken 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.58'i test etti. Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin büyümeye ilişkin risklerin daha dengeli olduğunu söylemesinin ardından güçlendi. Petrol, aşırı arz olduğu spekülasyonuyla baz metaller ile birlikte sert düştü. 

Draghi'nin büyümeye ilişkin risklerin daha dengeli hale geldiğini belirtmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın bu yıl için enflasyon beklentilerini artırması, Avrupa Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısında daha sıkıbir tutum sergileyeceği spekülasyonunu harekete geçirdi. 

Dublin'de Pioneer Investments üst düzey portföy yöneticisi Semin Soher, "Maaşlarda ve hizmet fiyatlarında artış gözlenene kadar Avrupa Merkez Bankası temkinli olmayı sürdürecek" dedi. 

Piyasaların bu hafta izleyeceği önemli olaylar şöyle;

*ABD'de resmi istihdam verileri Cuma günü açıklancak. Tarım dışı istihdamın Şubat ayında, son altı ayın ortalamasına paralel olarak 200,000 artması ve istihdam büyümesindeki istikrarın sürdüğünü göstermesi bekleniyor.

 

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 13:45'te yüzde 0.1'den az yükselerek 2,362.89'a çıktı. Gösterge, 1 Mart'ta rekor seviyesine ulaşmasının ardından yüzde 1.2 aşağıda seyrediyor. 

*Finans hisseleri en çok kazananlar olurken 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.58'i test etti. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1'lik bir düşüşle 6 gün içerisinde 5 kez geriledi. Madenciler ve enerji üreticileri en çok kaybedenler oldu.

*Gelişen piyasa hisse senetleri, yüzde 1.3 düşerek Aralık'tan bu yana olan en büyük kayıplarını gerçekleştirdi.  

Para Birimleri

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.4 güçlenerek 1.0579'a çıktı.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 yükseldi. Yen, dolar karşısında zayıfladı ve 114.837'ye indi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi son sekiz günde 25 baz puan yükseldikten sonra 2 baz puan artarak yüzde 2.578'e çıktı.

*Almanya tahvilleri AMB toplantısı öncesi dalgalandı.

*Fransa tahvilleri açılışta düştü ve işlemlerin zamanlamasından dolayı satışların Asyalı yatırımcılardan geldiği söylentileri vardı. Kayıplar, Harris'in düzenlediği anketin Emmanuel Macron'un Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Marine Le Pen'i geçtiğini göstermesinin ardından ortadan kalktı.

*Çevre ülkelerin tahvilleri sakin seyretti. Uzun vadeli İtalyan tahvilleri, dün gelecek hafta yapılacak ve 15 ve 30 yıl vadeli tahvil satışlarını da içeren ihale duyurusunun ardıından geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 2.2 düşerek varil başına 49.15 dolara geriledi. Kontrat dün yüzde 5'in üzerinde değer kaybederek 7 Aralık'tan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

*Altın ons başına yüzde 1,200 dolara doğru geriledi ve Ekim'den bu yana olan en uzun düşüşünü kaydetti. Altın vadelileri ise yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 1,204.40 dolara indi ve dört gün üst üste aşağı yönde hareket etti. 

(22:20'de güncellendi)