Advertisement

Hava yolu şirketleri, 2017 yılına hızlı bir kampanya başlangıcı yaptı.

Yolcu sayısındaki düşüşü bertaraf etmek için düzenledikleri birbirinden avantajlı kampanyalarla uçak biletini yurt içinde 49,99 liradan, yurt dışında ise 34,99 dolardan başlayan fiyatlarla sunan hava yolu şirketleri, neredeyse otobüs fiyatına uçak bileti satar hale geldi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, hava yolu şirketleri, yıl başında bu yana bir dizi kampanyaya imza attı.

Türk Hava Yolları (THY), yolcularına, ocakta düzenlediği yurt içi erken rezervasyon kampanyasıyla Türkiye içi tüm uçuşlarda 66 liradan başlayan fiyatlarla seyahat imkanı sundu. Sınırlı sayıda koltuk için geçerli indirimden yararlanmak isteyen yolcular, 17-22 Ocak'ta satın aldıkları biletlerle 1 Mart-20 Haziran'da uçma imkanı elde etti.

THY'nin 8 Şubat'ta yaptığı duyuruya göre, şirket, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Letonya, Litvanya ve Estonya'ya gidiş-dönüş her şey dahil 119 dolardan başlayan fiyatlarla uçuş imkanı sundu.

- Pegasus'tan yüzde 25 indirim

Pegasus, biletlerini 12-14 Ocak'ta alanlara, 7 Şubat-22 Haziran'da yapacakları tüm uçuşlarda yüzde 25 indirim imkanı sundu.

16-19 Ocak'ta bilet alan misafirlerinin 7 Şubat-22 Haziran'da Balkanlar'da 7 noktaya gerçekleştireceği uçuşlarda 34,99 dolardan başlayan fiyatlarla uçabileceğini duyuran şirket, biletlerini 20-22 Ocak'ta alan tüm misafirlerine, 21 Şubat-22 Haziran'da yurt dışına yapacakları uçuşlarda yüzde 20 indirimli fiyatlarla uçuş fırsatı sağladı.

Pegasus, bahara özel kampanya kapsamında da biletlerini 25-28 Ocak'ta alan tüm misafirlerine, 1 Mart-22 Haziran'daki yurt içi uçuşlarını 49,99 liradan başlayan fiyatlarla gerçekleştirme fırsatı verdi.

Pegasus, 7 ve 8 Şubat'ta bilet alan misafirlerine, 15 Mart-22 Haziran döneminde salı ve çarşamba günleri yapacakları tüm yurt içi uçuşlarda yüzde 50 indirimli uçma imkanı sunarken, "Uç Uç Günleri" kampanyası kapsamında da bu ay içinde Pegasus Plus Kart sahipleri yüzde 40, Pegasus Plus üyeleri yüzde 30, diğer tüm misafirler de yüzde 20 indirimli uçacak.

- Yurt dışı gidiş-dönüşlerde business class kampanyası

Atlasglobal, 10 Şubat'a kadar alınan ve 15 Haziran'a kadar gerçekleşen Atlasglobal tarifeli gidiş-dönüş Kişinev ve Tiflis'e, business class her şey dahil gidiş-dönüş 399 dolardan başlayan fiyatlar sundu.

18 Ocak'ta duyurduğu bir başka kampanya kapsamında Rusya'nın bazı kentlerine gidiş-dönüş uçak biletini 139 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunan Atlasglobal, 8-14 Şubat'ta Bank'O Atlas kart başvurusu yapanlara yurt dışı uçuşlarında yüzde 50 indirim fırsatı sağladı.

Mart ayından itibaren Belgrad'a gidiş-dönüş fiyatını 139 dolar olarak belirleyen Atlasglobal, 31 Mart 'a kadar alınan, 25 Nisan-14 Haziran ve 22 Ağustos-29 Eylül dönemindeki Hamburg ve Düsseldorf çıkışlı gidiş-dönüş seferlerinde business class biletlerin fiyatlarını 399 avrodan başlatıyor.

- "Bu tarz kampanyalar Ramazan'ın sonuna kadar devam eder"

Pegasus Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Nane, hava yolu şirketlerinde başlayan kampanya furyasının nedeninin düşen doluluk oranlarını yükseltmek olduğunu söyledi.

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da son dönemde sektörde yolcu trafiğinde gerileme olduğunu belirterek, "Bunu farklı bir segmentten yolcuyu çekerek artırabilirsiniz, bu da otobüs segmentidir. Otobüsle seyahat eden yolcuyu uçak segmentine alabilmeniz için de fiyatları otobüs ücretlerine yakınlaştırırsınız. O zaman da yolcu otobüsten uçağa gelir." diye konuştu.

Ersoy, bu tarz kampanyaların Ramazan'ın sonuna kadar devam edeceğini bildirdi.

AA