Advertisement

Spot elektrik piyasasında işlem yapan 13 elektrik santralinde üretim kesintisi oldu.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerine göre, bugün Dengeleme Güç Piyasasında tekliflerin verilmeye başlandığı 14.00e kadar, 3 bin 303 megavat kurulu güce sahip 13 elektrik santrali üretim kesintisi bildiriminde bulundu.

En büyük kesinti bin 315 megavat kapasiteli Zonguldak Eren Termik Santralinin 3-A ve 2-A ünitelerinde gerçekleşti. Santralin 3-A ünitesinde fan arızası nedeniyle yaşanan kesinti, 2 saat 57 dakika sürdü. Santralin 2-A ünitesinde ise rekabetin korunması kanunu gereği fiyatların maliyetlerin altında oluşması nedeniyle yaşanan kesinti gece yarısına kadar sürecek.

Öte yandan, dün Türkiyede elektrik iletim sisteminden kaynaklı kısıt maliyeti toplam 469 bin 789 lira oldu.

Adıyaman, Ankara, Artvin, Balıkesir, Diyarbakır, Elazığ, Gümüşhane, İstanbulun Avrupa Yakası, Kırklareli, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerindeki iletim kısıtlarını telafi etmek için santrallere toplam 7 bin 244 megavatsaatlik yük alma ve yük atma talimatı verildi.

En fazla kısıt maliyeti, 200 bin 249 lirayla İstanbulun Avrupa Yakasında gerçekleşti.

Türkiyede elektriğin sürekli ve düzenli iletiminin sağlanamadığı durumlarda, iletim sisteminde kısıt maliyeti oluşuyor. Söz konusu kısıt maliyetleri, EPİAŞın yapacağı aylık uzlaştırma işlemleri sonunda netleşecek.