Advertisement

Fed, Çarşamba günü düzenlediği toplantıda, faizleri 25 baz puan artırırken, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidileceği tahmininde bulundu. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Fed'in gösterge faizleri yüzde 0.75 - 1 aralığına yükseltilmesine muhalif kaldı ve faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmamasını savundu. 

Böylece, Fed, Haziran 2006'dan beri üçüncü kez faiz artışı yapmış oldu. Fed'in Haziran 2006'dan sonraki ilk faiz artışına Aralık 2015'teki, ikinci faiz artışına da Aralık 2016'daki FOMC toplantılarında gidilmişti.

Fed, karar sonrsı yaptığı açıklamada, "Gerçekleşen ve beklenen işgücü piyasası koşulları ve enflasyona bakıldığında, komite federal fon faizi için hedef aralığını yükseltme kararı aldı," dedi ve "Ekonomik görünüme ilişkin kısa vadeli görünüm neredeyse dengeli görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcıların neredeyse tamamı, Fed Başkanı Janet Yellen'ın da içinde bulunduğu Fed yetkililerinin alışılmışın dışında açık sinyaller yollamasıyla birlikte, 25 baz puanlık faiz artırımını bekliyordu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefinin etrafında istikrar kazanacağını bildirirken, gıda ve enerji haricinde enflasyonun yüzde 2 hedefinden "bir miktar aşağıda" seyrettiğini belirtti. Fed'in açıklamalarında, enflasyon hedefinin "simetrik" olduğu kaydedildi.

Owings Mills, Maryland'de kredi sigorta kuruluşu Euler Hermes'in baş ekonomisti Daniel North, "Fed yetkililerinin bu yıl toplam üç faiz artırımı öngörüsünü sürdürmelerine birz şaşırdım," dedi ve "Enflasyon artıyor, bu nedenle, piyasaları daha hızlı bir faiz artırımı sürecine hazırlamak için dört faiz artırımı öngöeceklerini düşünüyordum" değerlemndirmesinde bulundu.

Fed, işgücü piyasasının güçlendiğini ve işe alımların "sağlam" olduğunu yineledi ve tüketici harcamalarının "ölçülü" bir şekilde artmayı sürdürdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra, yakın dönemli risk görünümünün "genel olarak dengeli" olduğu tekrarlandı. 

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin açıklamalarına göre, ABD'de iş yatırımları, "bir miktar sıkılaşmış" görünüyor. 

2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı yapılacağı beklentisinde olan Fed yetkililerinin sayısı, 11'den 14'e yükseldi. 5 Fed yetkilisi ise 2017 yılı için 4 veya daha fazla faiz artışı öngörüyor.

Fed'in Aralık ayında 2017 sonu için yapmış olduğu federal fonlama oranı tahmininin yüzde 1.4'lük seviyesinde değişikliğe gidilmedi. 

Başkan Yellen, faiz karrı sonrası basın toplantısı düzenledi