Advertisement

"Tillerson Türkiye ziyaretinde Rakka operasyonunu konuşacak"

"Tillerson Türkiye ziyaretinde Rakka operasyonunu konuşacak"

ABD Dışişleri yetkilileri, ""Türkiye'yle sadece Rakka'nın kuşatma sürecini konuşmayacağız. Aynı zamanda, Rakka’nın operasyon sonrasında nasıl bir hal alacağını konuşacağız" dedi

28 Mart 2017 Salı, 05:51 Güncelleme: 28 Mart 2017 Salı, 05:52

 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye ziyaretinde Rakka operasyonu ve operasyon sonrası neler yapılacağını konuşacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey yetkililer, Tillerson’un 30 Mart’ta Türkiye’ye yapacağı ziyarete ilişkin telekonferans düzenledi.

Rakka’yı kuşatma sürecinin hız kazandığını belirten yetkililer, Tillerson’un Türkiye ziyaretinde de bu konunun gündeme getireceğini bildirdi.

Yetkililer, "Türkiye’yle sadece kuşatma sürecini konuşmayacağız. Aynı zamanda, DEAŞ’ın toplumu temsil eden bir yapılanmayla kontrol ettiği Rakka’nın operasyon sonrasında nasıl bir hal alacağını konuşacağız." diye konuştu.

Tillerson’un Türkiye ziyaretinde hükümet yetkilileri ve ABD Büyükelçiliği çalışanlarıyla görüşeceğini aktaran yetkililer, “ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un son birkaç hafta içerisinde yaptığı görüşmeleri devam ettireceğiz. Özellikle DEAŞ sonrası Rakka’da istikrarın sağlanması konusu gündeme gelecek. Suriye’de bugüne kadar yaptığımız her herşey Türkiye’yle yakından müzakere edilmiştir, ve bu devam edecek." ifadelerini kullandı.

- "Türk yetkililer Gülen konusunu gündeme getirebilir"

Yetkililer, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin, "Bildiğiniz gibi süreci şu anda Adalet Bakanlığı takip ediyor. Türklerin konuyu gündeme getirmesi mümkün ve bakan gündeme getirmeleri durumunda cevap vermeye hazır." değerlendirmesinde bulundu.

Tillerson'un Türkiye ziyaretinde Türkiye’de terör saldırıları sonucunda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyeceğini belirten yetkililer, "Tillerson ilk önce son yıllarda terör saldırıları sonucunda hayatını kaybedenler için Türk halkına başsağlığı dileyecek. Türkiye'nin teröre verdiği kurban sayısı bütün Avrupa’nın teröre verdiği kurban sayısından fazla." dedi.

Suriyeli Demokratik Güçler'e (SDG) ilişkin bir soruya yetkililer, "Türkiye’nin SDG konusundaki hassasiyetlerine dikkat ediyoruz. Bu konu görüşmelerimizde gündeme getirilmeye devam edilecektir." karşılığını verdi.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.337 2,06
USD/TRY 6,0729 -0,41
EUR/TRY 6,7984 -0,54
EUR/USD 1,1192 0,09
FAİZ 25,74 -0,69
ALTIN/ONS 1.281,49 -0,15
BRENT 68,53 1,14
© haberturk.com
Yukarı