Advertisement

(16:06'da güncellendi)

Avrupa hisseleri ve ABD hisse senedi endeks vadelileri, ABD ekonomisine ilişkin iyimserliğin gücünü yitirmesi ve Donald Trump'ın politika gündemini yeniden canlandırmak adına çaba göstermesiyle karışık bir seyir izledi. Sterlin, İngiltere'nin Brexit sürecini resmen başlatmasıyla kayıplarını sildi. 

Stoxx Europe 600 Endeksi ve S&P 500 endeks vadelileri, erken saatlerde gerçekleştirdikleri kazançları silerek fazla değişmedi. Sterlin, İngiltere'de Theresa May'in imzaladığı AB'den çıkmayı düzenleyen mektubun birliğe ulaştırılmasıyla kayıplar ve kazançlar arasında dalgalandı. Güney Afrika Rand'ı, traderlar Maliye Bakanı Pravin Gordhan'ın işten çıkartılıp çıkartılmayacağına dair net bilgi beklerken daha da zayıfladı.

Küresel hisseler, Trump'ın başkanlığa gelmesiyle başlayan reflasyon işlemlerinin dirençliliğini sürdürmesiyle beşinci aylık kazançlarına yönelmeye devam etti. Dünyanın en büyük ekonomisinden gelişen ülkelere kadar uzanan güçlü büyüme, ABD başkanı Trump'ın büyüme yanlısı politikalarını hayata geçiremeyeceği konusundaki şüphelere rağmen piyasalardaki yükselişi destekledi.

Ciaran O'Hagan tarafından yönetilen Societe Generale SA stratejistleri, sağşlık yasası tasarısının geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi'nden geçmeyerek reflasyon işlemlerini frenlemesinin ardından piyasalarda yeniden artan risk iştahına ilişkin, Trump ve piyasaların ABD'deki güçlü verinin verdiği destek ile yola devam ettiğini belirtti. 

Hisse senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saatiyle 07:42'de kazançlarını sildi ve yüzde 0.1 aşağıdan işlem gördü. 

*S&P 500 endeks vadelileri, yatay seyretti. S&P 500 Endeksi, Salı günü yüzde 0.7 kazanç sağladı.

- Para birimleri

*Sterlin, erken saatlerde gerçekleştirdiği kayıpları sildi ve yüzde 0.1 yukarıdan işlem gördü. Euro, yüzde 0.3 zayıfladı.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

*Güney Afrika Rand'ı yüzde 1 değer kaybetti.

- Tahviller

*Avrupa'da tahvillerin yükselmesiyle birlikte Almanya'da 10 yıl vadeli tahvillerin faizi 2 baz puan azaldı. 

*Hazine tahvilleri yükseldi ve 10 yıl vadelilerin faizlerini 1 baz puan aşağı itti. Gösterge faiz, Salı günü 4 bp arttı.

- Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.5 yükselerek varil başına 48.62 dolara ulaştı ve Libya'da ham petrol üretiminin beklenmedik bir şekilde sekteye uğramasıyla Salı günü gerçekleştirdiği yüzde 1.3'lük kazançlarını genişletti.

*Altın, yüzde 0.1 yükseldi ve ons başına 1,253.26 dolara çıktı.

- Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi (Japonya hariç), yüzde 0.4 yükseldi. Avusturalya'da S&P/ASX 200 Endeksi ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi en az yüzde 0.9 kazanç elde etti. Japonya'da Topix Endeksi geriledi. 

(16:06'da güncellendi)