Advertisement

Borsa İstanbul AŞ, 3 Nisandan itibaren pay piyasasında gerçekleşen işlemlere ait taraf bilgilerinin eş zamanlı olarak gösterilmeye başlanacağını duyurdu.

Borsa İstanbul AŞnin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasında "2017/36 sayılı duyurumuz ile bildirildiği üzere, borsamız yönetim kurulunun 29 Aralık 2016 tarihli toplantısında işlem verilerinde taraf bilgisinin gösterilmesine ilişkin uygulamanın, piyasa üzerindeki etkilerinin izlenebilmesi amacıyla deneme amaçlı olarak başlatılması uygun görülmüştür." denildi.

Açıklamada, pay piyasasında gerçekleşen işlemlere ait taraf bilgileri seans süresince işlem terminallerindeki gerçekleşen işlem sorgularında gösterileceği ve taraf bilgilerini içeren gerçekleşen işlem bilgilerinin, eş zamanlı olarak veri dağıtıcılara gönderileceği ifade edildi.

Uygulamanın deneme amaçlı olarak 6 ay süreyle BIST30 endeksi kapsamındaki paylar dışında kalan tüm paylarda (varsa ilgili paylara ait yeni pay alma hakkı sıralarında), borsa yatırım fonlarında, varantlarda ve işlem görmeye başlaması halinde gayrimenkul sertifikalarında başlatılacağı belirtilen açıklamada, BIST30 endeksi kapsamındaki paylarda uygulamanın her ay ilan edilecek 5 adet payda yapılacağı, böylece 6 ayın sonunda tüm BIST 30 paylarının bu uygulama kapsamında birer ay taraf bilgilerinin açık olarak işlem göreceği ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, 6 ayın sonunda Borsa İstanbul Yönetim Kurulunun elde edilen sonuçları değerlendirerek, uygulamanın devam edip etmemesine yönelik kararını vereceği bildirilerek, "Bu kapsamda bu yılın nisan ayında BIST30 kapsamında taraf bilgisi yayınlanacak olan paylar YapıKredi (YKBNK), Tofaş (TOASO), Vakıfbank (VAKBN), Ülker Bisküvi (ULKER) ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (EREGL) olarak belirlenmiştir. Uygulama 3 Nisan tarihinden itibaren başlatılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

"Kör havuz" 2010 yılında uygulanmaya başlamıştı

Hisse senedi işlemlerinde, gerçekleşen emirlerde taraf olan aracı kurum isimlerinin gizlenmesine 2010 yılında başlanmış ve bu değişiklik zaman içinde "kör havuz" olarak adlandırılmıştı.

"Kör havuz", büyük ve kurumsal yatırımcıların, gün içinde yaptıkları işlemleri diğer yatırımcıların takip edememelerini sağlıyor. Halen uygulanmakta olan sistemde, anlık olarak işlemlerin hangi kurumdan yapıldığı görünmezken, gün sonunda belli bir ücret karşılığında veri terminalleri aracılığıyla yatırımcılarla paylaşılıyor.

Uygulama başta bireysel yatırımcılar tarafından olmak üzere yoğun bir şekilde eleştirilmiş, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da Ocak ayında yaptığı açıklamada "kör havuz" sisteminin nisan ayında kaldırılmasının planlandığını ifade etmişti.