Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore sorununu Çin'in yardımı olsa da olmasa da "çözeceğini" söyledi.

ABD'nin Florida şehrinde 6-7 Eylül'de düzenlenecek ABD-Çin zirvesi öncesinde İngiliz "Financial Times" gazetesine açıklama yapan Trump, ülkesinin Kuzey Kore kaynaklı nükleer tehdidi engelleme konusunda gerekirse tek taraflı hareket edebileceği mesajını verdi.

Trump, Çin ziyaretinde Devlet Başkanı Şi Cinping'le yapacağı görüşmede Kuzey Kore meselesinin gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna, Pekin yönetiminin Kuzey Kore üzerinde büyük bir etkisi bulunduğu, dolayısıyla konunun masada olacağı yanıtını verdi.

Trump, "Çin'in, Kuzey Kore konusunda bize yardım edip etmeyeceğine karar vermesi gerekiyor. Yardım ederlerse bu onlar için iyi olur ama etmezlerse bu kimse için iyi olmaz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Çin ile Kuzey Kore sorununu tamamen çözecek, Amerikan askerlerinin Kore yarımadasından tamamen çekilmesini sağlayacak bir çözüm arayışında olup olmayacağı sorulan Trump, "Bu sorunu Çin çözmezse biz çözeceğiz." dedi.

Trump, devamında gelen "Çin'in desteği olmadan çözebilir misiniz?" sorusuna ise "Elbette" yanıtını verirken "Bire bir mi?" sorusu üzerine de "Daha fazla bir şey söylememe gerek yok. Elbette." diye konuştu.

Çin ile ticaret konusunu da masaya yatıracaklarını ifade eden Trump, Çin ile aralarındaki dış ticaret açığının sürdürülebilir olmadığını, iki ülke arasında daha adil bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

 AA