Advertisement

Hazine tahvilleri geriledi ve gösterge faizleri 2017 yılının en düşük seviyesinden yukarı itti. Hazine tahvillerindeki bu düşüş, traderların, Fed'in faiz artırımları riski karşısında mali teşviklere ilişkin azalan iyimserliği ve Fed'in bilanço tablosuna ilişkin politikasında gerçekleşecek potansiyel değişiklikleri fiyatlamalarına bağlı olarak gerçekleşti. 

Bloomberg tahvil işlemleri verisine göre, 10 yıl vadeli tahvillerin faizi, yüzde 2.31'e gelmesinin ardından New York saatiyle 10:45'te yaklaşık 2 baz puan arttı ve yüzde 2.34'e çıktı. 5 ve 30 yıllık tahvillerin faizi arasındaki fark, neredeyse 110 baz puana genişledi. 

Yapılan araştırmaya göre, Fed'in 2017 yılında yapması beklenen diğer faiz artışları göz önünde bulundurulduğunda, tahvil getiri eğrisinin geleceği konusunda görüşler ayrışıyor. Fed'in faiz artışına gitmesinin, tahvil getiri eğrisi üzerinde genellikle yataylaştırıcı bir etkisi oluyor. Trump yönetiminin vaat ettiği mali teşvik politikası ise bahsi geçen eğriyi dikleştirebilir.

JPMorgan'ın müşterileriyle yaptığı ankete göre, 10 yıl vadeli tahvillerin faizinin 2017 yılının en düşük seviyesinden 1 bp'lik bir artışla yükselmesiyle birlikte, piyasalarda "kısa pozisyon" sayısı artış gösteriyor. 

*Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Mart ayı tutanakları Çarşamba günü açıklanacak. Tutanaklarda, bilanço tablosuna ilişkin politikaya dair daha fazla detay olması bekleniyor.