Advertisement

(20:18'de güncellendi)

ABD hisseleri iki haftanın en yüksek seviyesine çıkarken bakır, emtia grubu içerisinde en çok kazanan oldu. Dolar ve Hazine tahvilleri, Fed'in Mart ayı tutanaklarını açıklamasından önce fazla değişmedi. 

S&P 500 Endeksi, emtia ve enerji hisseleri en çok kazananlar olmakla birlikte 21 Mart'tan bu yana olan en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de özel sektör istihdamının geçtiğimiz ay güçlü bir artış kaydettiğini gösteren rapor, ekonomiye ilişkin güveni artırdı. Ham petrol, kayıplarını silmesinin ardından ABD'de stokların arttığını gösteren veriyle yükseldi. Güney Afrika Rand'ı, Başkan Jacob Zuma'nın istifa çağrılarının üstesinden gelmesinin ardından kazançlarını sildi. Sterlin, İngiltere'de hizmet sektörünün beklentilerin üzerinde büyüdüğünü gösteren verinin ardından güçlendi. 

Yatırımcılar ve piyasalar, hisse senetlerini geçen ay rekor seviyelere çıkaran küresel ralliyi devam ettirecek ya da sonlandıracak bir sonraki önemli katalizörü görmek için beklemede kalıyor. Bu hafta açıklanacak bazı önemli veriler dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin gücüne ilişkin işaretler verebilir. ABD'de Cuma günü açıklanacak olan Mart ayı tarım dışı istihdam verisinin 175,000 artması bekleniyor.

Çarşamba akşamı açıklanacak olan Fed'in son toplantısının tutanakları, para politikasının sıkılaştırılmasının hızı ve zamanlaması konusunda ve aynı zamanda 4.5 trilyon doalra çıkan Fed bilançosunun daraltılmasına yönelik planlara ilişkin işaretler verebilir.

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle:

*Aralarında New York Fed Başkanı William Dudley ve guvernör Daniel Tarullo'nun da bulunduğu Fed yetkillieri konuşma yapacak. Fed'in Mart ayı toplantısının tutanaklarıÇarşamba günü açıklanacak ve bu tutanaklar Fed yetkililerinin yorumlarının belli bir perspektife oturmasına yardımcı olabilir. Avrupa Merkez Bankası da son toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

*Çin Devlet Başkan Xi Jinping, ve ABD Başkanı Donald Trump, 6 Nisan'da başlayacak ve iki gün sürecek görüşmelerde bulunmak üzere bir araya gelecek.

*ABD'de Cuma günü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:14'te yüzde 0.6 yükseldi ve 2,373.05'e ulaştı. 

*Enerji firmaları yüzde 0.7 kazanç elde etti.

*Stoxx Europe 600 Endeksi, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi ve kapanışta fazla değişmedi. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.5 artış kaydetti. 

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi iki günlük kazancının ardından fazla değişmedi. Euro dolar karşısında fazla değişmedi ve 1.0671'den işlem gördü. 

*Sterlin dolar karşısında, İngiltere'de hizmet sektörünün ekonomistlerin beklediğinden daha hızlı büyümesinin ardından yüzde 0.4 tırmanarak 1.2484 seviyesine çıktı ve son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

*Güney Afrika Rand'ı yüzde 1 düşmeden önce yüzde 1.1 kadar yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerin faizi Salı günü dört baz puan yükseldikten bir baz puandan az artarak yüzde 2.37'ye geldi.

*Fransa tahvilleri, seçime katılacak adayların TV'deki münazarasında euro karşıtı aday Marine le Pen'in zorlandığının görülmesinden hafif destek aldı. 10 yıl vadeli tahvillerin faizi üç baz puan kadar düştütükten sonra biraz toparlandı ve bir baz puan aşağıda seyrediyordu.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi, petrol ve baz metallerin desteği ile bir ayın zirvesine çıktı.

*Batı Teksas petrolü (WTI), yüzde 0.1 yükseldi ve varil başına 51.07 dolara çıktı. 

*Baz metaller, Pekin yakınlarında bir ekonomik bölge geliştirileceğine ilişkin planın ardından talep görünümünün artması sonucu yükseldi. Çinko, Peru'da bir üretim tesisinin selden etkilenmesi ile yüzde 2.4 değer kazandı.

*Altın üç günlük yükselişin ardından yüzde 0.5 düşerek ons başına 1,249.54 dolarda kaldı.

Asya

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5 ile Ağustos ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.4 tırmandı. Her iki piyasa da tatil sonrası bugün yeniden işlemlere başladı. Çin Cumartesi günü, Beijing dışında bir ekonomik bölge oluşturacağını açıkladı ve bu durum olası alıcıların bölgeye akın etmesine neden oldu.

(20:18'de güncellendi)