Advertisement

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Rus ekonomisinin artık aktif büyüme evresine geçtiğini belirterek, “Bundan sonra mali politikalar ülkeye yatırım çekmeye odaklanmalıdır.” dedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen bir konferansta konuşan Oreşkin, Rus ekonomisinin kriz sonrası girdiği “zorlu yolun” tamamlandığını söyledi.

Ülke ekonomisinin artık aktif büyüme evresine geçtiğini kaydeden Oreşkin, büyümenin istikrarlı bir hale gelmesi için de mali politikaların özel sektöre yönelik yatırımları çekmeye odaklanması gerektiğini belirtti.

Oreşkin, Rusya’ya yatırım çekmek için yapılması gerekenin, gözlem, teftiş ve düzenleme alanlarında ülkedeki ticari ortamın istikrarlı ve tahmin edilebilir hale getirmek olduğunu anlatarak, yatırım konusunun devletin en önemli meselelerinden biri haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Konferansta söz alan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise, yapısal reformların yapılmaması halinde Rus ekonomisinin yıllık yüzde 2’den fazla büyüyemeyeceğini öne sürdü.

Petrol fiyatlarının varil başına 60 dolar bandına çıkması halinde Rus ekonomisindeki büyümenin yalnızca yüzde 1 artabileceğine işaret eden Nabiullina, “Eğer ekonominin petrole bağımlılığı devam ederse ekonomimizdeki potansiyel büyüme rakamlarına ulaşamayız.” ifadelerin kullandı.