Advertisement

Rusya’nın en büyük 30 bankasının net karının, bu yılın ilk iki ayında 2016’nın aynı dönemine kıyasla yüzde 105 artarak 197 milyar rubleye yükseldiği bildirildi.

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki en büyük 30 bankanın net karını bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 artırarak 197 milyar rubleye (yaklaşık 3,5 milyar dolar) yükselttiği belirtildi.

Ülkenin tüm bankacılık sektör net karının ise 212 milyar rubleye çıktığının kaydedildiği açıklamada, Rusya’daki ilk 30 bankaya ait varlıkların aynı dönemde geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 4,4’lük düşüşle 63 trilyon rubleye gerilediği bilgisine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin en büyük ilk 5 bankası sırasıyla Sberbank, VTB, Gazprombank, VTB-24 ve Rosselkhozbank.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rus bankacılık sektöründeki iflaslar nedeniyle 2016'da devlet bütçesinden yaklaşık 100 milyar rublelik harcama yapıldığını açıklamış, “Elbette hükümet olarak ülkenin bankacılık sektörüne dair endişelerimiz var.” ifadelerini kullanmıştı.

AA