Advertisement

Dolar/TL risk iştahında azalmanın etkisiyle yeni güne yükselişle başladı. Para birimi saat 09:09 itibariyle 3.7203'ten işlem görüyor. Uzmanlar kurun 3.70'in üzerinde kaldıkça yukları hareketine devam edebileceğine dikkat çekiyor.

Dün akşam yayınlanan Fed'in toplantı tutanakları, bankanın bu sene 4,5 trilyon dolarlık bilançoyu daraltmayı planladığını gösterdi. Tutanaklar ayrıca Fed yetkililerinin faizlerde 'kademeli' artıştan yana olduklarına işaret etti. Tutanaklar sonrası dolar küresel piyasalarda da yükseldi.Yurtiçi piyasalarda bugün kuru etkileyecek bir veri akışı bulunmazken, referanduma yaklaşırken siyasi gelişmeler piyasanın radarında kalmaya devam ediyor. ABD'de ise haftalık işsizlik maaş başvuruları öne çıkıyor.

Piyasalar için yarınki ABD tarım dışı isrihdam verisi önemli olacak. Ak Yatırım yolladığı bir notta tarım dışı istihdam verisiyle yayınlanacak olan saatlik ücretler verisinin piyasa üzerinde belirleyici olacağını belirterek "Veride beklentilerin üzerinde (%0.2) bir sonuç gelmesi dolar pozitif etki yapabilir" ifadesine yer verdi.