Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'ın, " İdlib sonrası askeri müdahaleyi gözden geçiriyoruz" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

ABD Başkanı Trump ayrıca, durumla ilgili henüz nihai kararı vermediğini, ancak Savunma Bakanı James Mattis'le olasılıkları görüştüklerini ifade etti.

CNN International'ın haberine göre göre Trump, karar alma konusunda Mattis'in bu konudaki görüşüne güveniyor.

Aynı haberde, Trump'ın bu fikrini Kongre Üyeleri ile paylaştığı belirtildi.

ERDOĞAN'DAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu açıklamanın ardından katıldığı televizyon programında "(ABD Başkanı Trumpın açıklamaları) Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, biz bunu yapmaya hazırız. Biz bundan asla çekinmeyiz, kim olursa olsun çekinmeyiz" dedi.

Süratle hareket edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Biz Amerika başta olmak üzere, tüm koalisyon güçleri bir araya gelelim. Ben Sayın Putinle de konuştum ama Sayın Putin hala bu işin arkasında Esed var mı yok mu? Bunu hala iki gündür, üç gündür anlamıyorsa bu bizim için de üzücüdür. Bunları süratle bizim aşmamız lazım, kararımızı vermemiz lazım. Dost kimdir, düşman kimdir, bölgedeki virüs kimdir, bunu artık lütfen öğrenelim, ona göre de artık adımımızı atalım." ifadelerini kullandı.

ABD'NİN TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH YARDIMI

Erdoğan ayrıca ABD ve terör örgütü YPG arasındaki bağı eleştirirken, "Ben geçenlerde (ABD) Dışişleri Bakanı geldiğinde de kendisine söyledim. Siz henüz Suriye'de yoksunuz dedim. Rusya Suriye'de var. Ha siz şöyle Suriye'de varsınız, PYD'ye, YPG'ye silah, mühimmat bu tür yardımları yapmakla varsınız. Eğer bu böyle devam edecek olursa bilesiniz ki, buradaki bu cinayetler, bu terör esintileri devam edecek. Çünkü şöyle bir zihniyet var. Önce ABD'nin bunu değiştirmesi lazım. Yani bir terör örgütünü, biz başka bir terör örgütüyle yok edelim, elimizde sıcaktan soğuğa değmesin. Bu olmaz."

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Reuters'te yer alan haberde, Pentagon ile Beyaz Saray'ın askeri seçenekleri görüştüğü ifade edildi.

Haberturk.com