Advertisement

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat'ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, muhtarlar ve mahalle başkanları ile bir araya geldi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türel, turizm ile ilgili umut verici konuştu. Geçen seneye oranla artı 3 milyon civarında Rus turistin gelmesini beklediklerini söyleyen Türel, Avrupa pazarında da çok fazla bir gerileme olacağını düşünmediğini kaydetti.

Türel, turizmdeki rakipler İspanya ve Yunanistan'ın hemen hemen rezervasyonlarını kapattığını vurgulayarak, Türkiye'nin rekabet edilemez yönünün ise ürün kalitesi ve fiyat dengesi olduğunu anlattı.

"9 milyon turist bekliyoruz"

Turistlerin, Türkiye'deki fiyatlarla kaliteli hizmeti diğer ülkelerde alabilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Oralara hem daha fazla para verip hem yer bulmakta zorlananlar inanıyorum ki son dakikalarda Türkiye'ye bir eğilimde bulunacak. Siyasi gelişmeler turizm hareketini etkiliyor doğru ama bir süre etkiliyor. TÜİK'in bir yetkilisi ile görüşüyorduk kendisi 'Çipras'ın Yunanistan avrodan çıkacak açıklamasından sonra bir tane oda satamamışlar. Ama daha sonra gerginlikler unutulunca gelişmeler unutulunca Yunanistan'ın rekorunu kırdık. Yunanlılar bir tane satamazken kasım-aralıkta Yunanistan rekorunu kırdık.' dedi. Alman ve Hollandalı turistlerde de kayıp olmayacak, Geçen sene 2 milyon Alman gelmişse bu sezon 1,5-2 milyon arası, belki daha üstü Alman turist tahminlerime göre gelebilir. Geçen sene 350 bin Hollandalı turist gelmişse yine 250 bin 300 bin belki üstü olabilir. Geçen sene (Antalya) 6 milyonun üzerinde bir rakamla sezonu kapatmışsak bu sene çok olumsuz bir şey olmazsa 9 milyonun üzerinde olur. Geçen seneden daha iyi bir sezon geçireceğimizi görüyoruz."

AA