Advertisement

Küresel piyasalarda azalan dolar talebine paralel değer kaybeden Dolar/TL , dün 3.72 seviyelerinden düşüşe geçmiş ve akşam saatlerinde 3.69'a kadar gerilemişti. Kur bugün akşam saatlerinde, Donald Trump'ın "Dolar çok güçleniyor" açıklamasının ardından 3.6492'ye kadar geriledi.Türk Lirası bugün dolara karşı %1.31 yükselerek Güney Afrika randının ardından en çok değer kazanan para birimi oldu.

Bugün yurtiçinde kritik bir veri akışı yok, referandum öncesi gelişmeler takip edilecek.

REFERANDUM BEKLENTİLERİ

Bazı uzmanlar 16 Nisan'da gerçekleşecek referandum sonrası belirsizliklerin azalması nedeniyle piyasalarda olumlu hava olabileceğini belirtiyor. Dün Bloomberg HT'ye konuk olan Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı referandumun ardından kurda rahatlama olabileceğini belirtiyor.

Turkey Macro View Consultancy CEO'su Serkan Özcan Bloomberg HT'ye "'Evet'in çıkması halinde piyasada ralli olacağı algısı var. Ani tepkilerden bahsederek bu analiz yapılıyor. Ne çıkarsa çıksın artık siyasetin dümende olmadığı, reformların, makul para politikasının konuşulabildiği dünyaya gittiğimiz zaman Türk varlıkları bugünkünden çok daha iyi bir yerde olur" dedi.