Advertisement

Bloomberg HT'deki Küresel Piyasalar programında Barış Esen'in sorularını yanıtlayan Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı ve Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen referandum sonrası Borsa ve piyasaya ilişkin öngörülerini paylaştı.

Kanlı, "Eğer referandumdan 'evet' çıkar ve borsada ralli olursa o seviyeler satış için kullanılabilir. Çünkü Merkez Bankası'nın politikaları, kur, enflasyon gibi makro ekonomik görünüme dair belirsizlikler ve jeopolitik riskler devam ediyor. Mart - Haziran döneminde gelişen ülke ekonomileri hakkında kafa karışıklığı da olacağını düşünüyorum. O yüzden yatırımcının daha defansif yerlerde durmasında fayda var" diye konuştu.Özlem Bayraktar Gökşen ise Bloomberg HT'ye mevcut fiyatlamanın bir kısmının referandum fiyatlaması olduğunu söyledi.

Gökşen "Muhtemelen 16 Nisan'da evet de hayır da çıksa etkisi kısa süreli olacak. Referandum sonrasında tekrar ekonomik gündeme dönecek miyiz, ne hızda döneceğiz yatırımcı için bunlar önemli olacak. Bu gelişmeler TL varlıklarının performansını etkileyebilir" dedi.