Advertisement

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT'ye kur tahminlerini anlattı. Matys, kurda kısa vadede ilk hedefin 3.55 olabileceğini belirtti.

Referanduma piyasanın ilk tepkisinin olumlu olduğunu belirten Matys "Türk siyasetindeki istikrarsızlığın artık yavaş yavaş sonlandığını düşünebiliriz. Kurda 3.55 seviyesi kısa vadede ilk hedefim" dedi.

Uzun vadede ise piyasalarda hükümetin politikalarının belirleyici olacağını belirten Matys, "Hükümet yapısal reformları uygularsa bu cesaret verici işaret olur. Çünkü şu anda Türk varlıklarına spekülatif girişler var. Eğer sürdürülebilir sermaye girişi isteniyorsa o zaman yatırımcılar bir garanti isterler, bu anlamda reformlara dair garanti olmasını beklerler." diye konuştu.

Dış faktörlere bakıldığında odak noktasının Fed ve Trump'ın adımları olacağını belirten Matys, "Fed'in sıkılaşma hızını artırmayacağını düşünüyoruz, bu yıl bir artış daha olabilir. Bu nedenle Dolar/TL 'nin yılın ikinci yarısında daha düşük seviyelere gelmesi mümkün" diye konuştu.