Advertisement

(21:52'de güncellendi)

ABD hisseleri, kar açıklamalarına ve düşen petrol fiyatlarına bağlı olarak dalgalandı. Dolar güçlendi ve Hazine tahvilleri, Fed'in ABD ekonomisinin geçtiğimiz haftalarda "ılımlı ve ölçülü" bir aralıkta büyüdüğünü bildirmesiyle geriledi. 

Morgan Stanley'den Intuitive Surgical Inc.'ye, gelen kar açıklamaları S&P 500 Endeksi'ni yukarı çekerken, IBM Corp'un beklentilerin altında kalan satışları Dow Jones'u aşağı çekti. Hisse senetlerindeki kazançlar, benzin arzında artış gösteren veriye bağlı olarak petrolün yüzde 4'ten fazla düşmesiyle sona erdi. Avrupa'da hisseler, Kasım'dan bu yana olan en büyük düşüşüne son verdi ve yükselişe geçti. 10yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.20'nin üzerine çıkarken dolar, 6 haftanın en büyük sıçramasını yaptı. Meksika Peso'su sert düştü. 

Piyasalar, Theresa May'in erken seçim çağrısının yatırımcıların gözlemlerine bir başka büyük risk faktörü eklemesinin bir gün ardından, kısmen iyimser bir tutum takındı. Fransa'da Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor. Kore yarımadasında ise gerginlik sürüyor. Fed, Çarşamba günü yayınladığı Bej Kitap raporunda, tüketici harcamalarının karışık seyrederek enflasyon baskılarının hafiflediği işaretlerini verdiğini bildirdi. ABD'de kurumsal kar açıklamaları ise dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığına ilişkin görüşleri değiştirmek için şu an çok yetersiz. 

Piyasalarca bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu bu haftasonu gerçekleştirilecek.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:24'te yüzde 0.1'den az bir düşüşle 2,341.07'ye geldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, Salı günü gerçekleştirdiği yüzde 1.1'lik düşüşün ardından yüzde 0.2 yükseldi. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek 2 Mart'tan bu yana olan en büyük yükselişini sergiledi. 

*Yen, dolar karşısında Salı günü elde ettiği yüzde 0.5'lik kazançların ardından yüzde 0.4 düştü ve 108.86'dan işlem gördü. 

*Pound, dolar karşısında yüzde 0.5 zayıfladı ve 1.2783'e geriledi. Euro ise fazla değişmeyerek 1.0726 dolarda kaldı. 

*Meksika Peso'su, dolar karşısında yüzde 1.4 değer kaybetti ve 18.8573'e indi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Salı günü sekiz baz puan düştükten sonra dört baz puan yükselerek yüzde 2.21'e çıktı.

*Almanya'da 10 yıllıkların faizi, beş baz puanlık artışla yüzde 0.20'ye çıktı. 

Emtia

*Altın vadelileri, bir önceki seansta Kasım'dan bu yana olan en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 0.9 geriledi ve ons başına 1,283.10 dolara indi. 

*Batı Teksas Petrolü (WTI), New York'ta yüzde 1.6 düştü ve varil başına 51.60 dolara indi. 

Asya

*Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.8 geriledi ve dört günlük kaybını yüzde 3.2'ye genişletti. 

*Japonya'da Topix Endeksi fazla değişmezken, Avusturalya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 geriledi. Güney Kore'de Kospi Endeksi ise yüzde 0.5 geriledi. 

(21:52'de güncellendi)