Advertisement

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin Amerikan Devletleri Örgütünden (OAS) derhal çekilmesi için talimat verdiğini açıkladı.

Maduro, Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguezin de işaret ettiği OAS üyeliğinden çekilme konusunda sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

"Emperyalist müdahaleciliği" boşa çıkarmak için büyük bir adım attığını belirten Maduro, "Devlet Başkanı olarak, anayasanın bana tanıdığı özel yetkilerimi kullanarak Venezuelanın Amerikan Devletleri Örgütünden derhal çekilmesi talimatını verdim." ifadesini kullandı.

Maduro, "Venezuelaya karşı uygulanan müdahaleci planın" boşa çıkarılması için dünya ve Amerika halklarından anlayış ve dayanışma beklediğini vurguladı.

Halkına birlik ve beraberlik mesajı veren Maduro, "Meşruiyetin ihlali ve müdahaleci suistimaller yetti artık. Hiç kimse bizi gerçek bağımsızlık yolundan döndüremez. Venezuelanın bağımsızlık ve barış için verdiği bu mücadelede sivil ve asker herkesin birlikte mücadele etmesini diliyorum." değerlendirmesini yaptı.

- Dışişleri Bakanı Rodruiguez açıklamıştı

Venezuela Dışişleri Bakanı Rodriguez de devlet televizyonuna konuyla ilgili açıklama yapmış ve Maduronun, bölge ülkeleri dışişleri bakanlarının Venezueladaki siyasi krizi görüşmek üzere Caracas yönetiminin desteği olmadan bir araya gelmesi durumunda ülkesinin OAStan ayrılması için çalışmalara başlanması talimatı verdiğini aktarmıştı.

OAS elçilerinin, bugün Meksika, Brezilya, ABD ve diğer 13 ülkenin Venezueladaki durumu ele almak üzere olağanüstü dışişleri bakanları toplantısı yapılması teklifini görüşmek üzere bir araya gelmesi planlanıyor.

Bu arada, 4üncü haftasına giren hükümet karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının yükseldiği duyuruldu. Başsavcı Luisa Ortega Diaz, gösterilerde 26 kişinin yaşamını yitirdiğini, 400den fazla kişinin yaralandığını, yaklaşık bin 300 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

OAStan, kurulduğu 1948 yılından bu yana ayrılan üye olmadı. 35 üyesi bulunan örgütten ayrılmak isteyen ülkeler için nasıl bir süreç izleneceği konusunda belirsizlik bulunuyor.