Advertisement

Apple tarafından Çarşamba günü yapılan yazılı açıklamada, elinde 257 milyar dolar nakit bulunduran iPhone üreticisinin yalnızca kurumsal tahvillere 148 milyar dolar değerinde nakit yatırımda bulunduğu bildirildi. Bu rakam, dünyanın en büyük sabit gelirli yatırım fonu olan Vanguard'ın 145 milyar dolar değerindeki bütün şirket, devlet ve mortgage tahvillerini kapsayan varlıklarını satın almaya yetecek bir miktar. 

Birçok teknoloji firması gibi Apple da yurtdışında kazandığı parayı, kurumsal kazançlara uygulanacak vergilerden kaçınmak adına ABD'ye transfer etme konusunda direniyor. Bunun yerine, Kaliforniya merkezli şirket Cupertino, kurumsal tahviller ile para piyasası fonları ve ABD Hazine tahvilleri gibi diğer varlıklara yatırımda bulunuyor.  

Apple ve diğer nakit zengini şirketler, nakitlerini ülkelerine daha düşük bir vergi oranıyla birlikte geri getirebilmeyi ümit ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi planı, herhangi bir oran belirtmeksizin, söz konusu nakitlerin ülkeye geri getirilmesi hükmünü de içeriyor. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Trump'ın seçim kampanyası sırasında önerdiği yüzde 10'luk vergi oranının "fazla rekabetçi" olduğunu belirtti.