Advertisement

(22:00'da güncellendi)

ABD hisseleri, öğleden sonraki işlemlerde yukarı yönde hareket ederken dolar ve Hazine tahvilleri, yatırımcılar güçlü gelen tarım dışı istihdam verisini ve Fed Başkanlarının faiz artışlarına ilişkin yorumlarını değerlendirirken dalgalandı. Petrol, varil başına 46 doların üzerine çıktı. 

S&P 500 Endeksi, ham petrol ve bakır fiyatlarıyla yeniden yükselişe geçen emtia üreticiyle üçüncü haftalık kazancına yöneldi. Endeks, son yedi seans boyunca tutunduğu dar aralıktaki seyrini sürdürdü. Dolar, çoğu büyük para karşısında sert düşerken 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.35'e yakın seyretti. Euro Stoxx 600 Endeksi, Fransa'da yapılacak seçimlerin ikinci turunun öncesinde yükseldi. Altın, yedi haftanın en düşük seviyesinden tırmandı.  

LPL Financial LLC varlık stratejisi müdürü Matthew Peterson, "Haziran ayında faiz artışına gidilmesi, bu noktada oldukça kilitlenmiş durumda" dedi ve "Burada en önemli olan şey, istihdamın beklentilerin üzerinde artmış olmasına rağmen Fed'in maaşların artıp artmayacağına daha çok odaklanacak olması" diye konuştu. 

Piyasalarca izlenecek önemli olaylar şöyle

*Milyarder yatırımcı Warren Buffett, Cumartesi günü Omaha'da canlı olarak yayınlanacak yıllık yatırımcı toplantısında 40'tan fazla soruyu yanıtlamayı planlıyor.

*Fransa'da seçmenler Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gidecek.

Piyasalar

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:12'de yüzde 0.2'lik yükselişle 2,393.25'e ulaştı. Endeks, hafta boyunca yüzde 0.4'lük kazanç elde ederek üçüncü haftalık kazançlarına yöneldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 yükseldi ve haftayı yüzde 1.9 kazanç sağlayarak tamamladı. 

*Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.8'lik bir düşüşle 3,103'e geriledi. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 geriledi. 

*Sterlin, fazla değişmeyerek 1.2929 dolarda kalırken yen, 112.49 dolarda yatay seyretti. 

*Euro, Fransa'daki seçimler yaklaşırken 1.10 dolara yakın seyretti ve dört hafta üst üste yükseldi. 

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 1.3 yükselerek varil başına 46.09'a çıktı. 

*Demir cevheri vadelileri, Perşembe günü gerçekleştirdiği yüzde 5.3'lük düşüşün ardından yüzde 6.3 daha geriledi. 

*Altın, yüzde 0.1 yükseldi ve ons başına 1,229.09 dolardan işlem gördü. 

*10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Perşembe günü kaydettiği neredeyse 4 baz puanlık artışın ardından falza değişmedi ve yüzde 2.35 seviyesinde kaldı. Gösterge faiz, hafta boyunca 8 baz puanlık bir artış gösterdi.

*Almanya'da 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin faizi, fazla değişmedi ve 0.38'de kaldı. 

(22:00'da güncellendi)