Advertisement

(21:56'da güncellendi)

ABD hisseleri, tarihi rekor seviyelerinin yakınında dalgalanırken dolar, Hazine tahvilleriyle birlikte yükseldi. Finans piyasalarında volatilite, Fransa'daki başkanlık seçimlerini Emmanuel Macron'un kazanmasının ardından azaldı.

S&P 500 Endeksi, fazla değişmeyerek işlem görmesinden önce gün içi rekorunun üzerine çıktı. Avrupa'da hisseler, Fransa'daki seçim sonuçlarının piyasalarda yüksekten fiyatlanmasının sonucu olarak aşağı yönde hareket etti. CBOE Volatilite Endeksi, 10'un aşağısına gerileyerek son 10 yılın en düşük seviyesinden kapanmaya yöneldi.  

Euro, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanının Emmanuel Macron olacağı beklentisi ile seçimler öncesi son altı seansın beşinde yükseldikten sonra değer kaybetti. Dolar güçlenirken Hazine tahvillerindeki düşüş, 10 yıl vadelilerin faizini yüzde 2.38'e itti. Petrol, Suudi Arabistan Petrol Bakanı'nın OPEC'in üretim kısıtlamalarını genişleteceği açıklamasının ardından varil başına 46 doların üzerine çıktı. 

Macron'un euro karşıtı Marine Le Pen karşısındaki ezici zaferi, AB'yi güçlendirecek ve Batılı demokrasileri son bir yıldır sarsan popülist dalgaya set çekecek. Ancak, seçim sonrası görülen ferahlama rallisi, seçime doğru görülen piyasa kazançlarının ardından sınırlı kaldı. Küresel hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde seyretti ve ABD hisse senetleri de geçen hafta beklenenden daha iyi çıkan istihdam verileri sonrası tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

Societe Generale küresel stratejisti Kit Juckes, euronun reaksiyonuna ilişkin notunda, "Seçim beklentisine tepki abartılıydı," dedi ve "Avrupa ortak para birimi, son günlerde tahvillerden daha fazla hareket etmesinin ardından ve verilerin yatırımcıların euroda halen kısa pozisyona giirmekte olduğunu göstermesi ile birlikte zorluklarla karşı karşıya. Bir dönem dalgalı bir seyir görülebilir. Ancak halen euronun zamanla yukarı yönde hareket edeceğini düşünüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanının belirlenmesinin ardından bir engelin aşılması ile birlikte, yatırımcılar dikkatlerini, geçen haftaki güçlü ABD istihdam verisi ve Fed'den gelen yorumların ABD ekonomisine ilişkin iyimserliği kuvvetlendirmesi sonrası, küresel büyüme şirket karlarına çevirdi.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Yıllık Sohn Investment Konferansı New York'ta gerçekleştirilecek. Bu toplantıda, aralarında David Einhorn ve Bill Ackman'ın da bulunduğu Wall Street yatırımcıları, görüşlerini portföy yöneticileri, varlık yöneticileri ve özel yatırımcılarla paylaşacak.

*Güney Kore halkı, Park Geun-hye'nin yolsuzluktan dolayı görevden alınmasının ardından, yeni devlet başkanının seçilmesi için Salı günü sandık başına gidiyor. Seçim öncesi anketler, Kuzey Kore konusunda yumuşak bir yaklaşıma sahip olan eski muhalefet lideri Moon Jae-in, merkezin adayı Ahn Cheol-soo'nun önünde gidiyor.

*Bu hafta kar rakamlarını açıklayacak şirketler arasında, Walt Disney Co., Mitsubishi Corp., Toyota Motor Corp. ve Deutsche Telekom AG yer alıyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:33'te yüzde 0.1'den az geriledi ve 2,398'e indi. Gösterge endeks, geçtiğimiz hafta boyunca yüzde 0.6 tırmandı ve Cuma günü tüm zamanların rekor seviyesinden kapandı. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, madencilerin aşağı çekmesiyle yüzde 0.1 geriledi. 

*Gelişen piyasa hisseleri yüzde 0.6 sıçradı. 

Para Birimleri

*Euro dolar karşısında, erken saatlerde yüzde 0.2 kadar yükseldikten sınra yüzde 0.6 düşerek 1.0932 seviyesine geldi. Avrupa ortak para birimi halen Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesi yakınında bir bantta seyrediyor.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi dört hafta art arda düştükten sonra yüzde 0.5 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 2.38'e çıktı. 

*Fransa'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 0.841'de kalırken Almanya'da 10 yıllıkların faizi yüzde 0.418 seviyesinde seyretti. 

Emtia

*Batı Teksas petrolü (TI), yüzde 0.3 düşüşle varil başına 46.08 dolara inmeden önce dalgalı bir seyir izledi.

*Altın vadelileri, fazla değişmedi ve ons başına 1,227.40 dolardan işlem gördü. 

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi, yatırımcıların üç günlük tatilin ardından piyasayı yakalamaya çalışması ile birlikte yüzde 2.3 yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.3 sıçradı ve yarınkı seçim öncesi rekorunu yukarı taşıdı.

*Çin'de satış dalgası devam etti ve Şanghay Bileşik Endeksi, ihracatın Nisan ayında arttığını gösteren veriye karşın, Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

(21:56'da güncellendi)