Advertisement

TBMM'de HSK gerilimi

TBMM

CHP ve HDP'li üyeler karma komisyonu terk etti

09 Mayıs 2017 Salı, 17:20 Güncelleme: 09 Mayıs 2017 Salı, 18:14

TBMM'de HSK'ya üye belirlenmesi için kurulan komisyonda gerginlik yaşandı. CHP ve HDP'li üyeler karma komisyonu terk etti. 

Karma Komisyon, Meclis tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna seçilecek 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi amacıyla, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

Aday adaylarının başvurularının incelenmesi amacıyla kurulan Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, alt komisyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Başvuran kişilerin bütün evraklarının incelendiğini belirten Alparslan, başvuran kişilerin mesleklerine göre ve geçerli bir belge ile başvurup başvurmadığı konularına bakıldığını kaydetti.

"BAĞIMSIZ YARGI YERİNE, TABİ YARGI ANLAYIŞI..."

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, yargının bir cemaatin ya da grubun vesayeti altına girmemesi gerektiğini belirterek, "Yargı bağımsız olmalıdır, yargı bağımsızlığı kişinin bağımsızlığının güvencesidir ama bakıyoruz bağımsız yargı yerine, tabi yargı arayışı devam ediyor." dedi.

"SİZİ ÇALIŞMALARINIZLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUZ"

Cemaatin, hedefine ulaşmak için geçmişte, mahkemeleri ve yargıyı bir araç olarak kullandığını ifade eden Tezcan, "Şimdi yeniden bu filmi görüyoruz. Geçmişte cemaat vardı, bugün ise Hakyolcular, Menzilciler denilen yeni cemaatler üzerinden iktidar devşirildiğini görüyoruz. Aday adaylarının referanslarına baktık, bazılarında AK Parti il başkanı ya da yöneticisinin referansı var. Böyle yaparak, yargıyı yeni felaketlere sürüklüyorsunuz, yapmayan bunu." diye konuştu.

Tezcan'ın "Sizi çalışmanızla baş başa bırakıyoruz." sözlerinin ardından, CHP milletvekilleri de salonu terk etti.

Haberturk.comÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.835 -3,45
USD/TRY 5,7651 5,42
EUR/TRY 6,5229 4,70
EUR/USD 1,1305 -0,63
FAİZ 18,58 1,64
ALTIN/ONS 1.313,68 0,33
BRENT 67,03 -1,22
© haberturk.com
Yukarı