Advertisement

Avrupa hisse senetleri, emtia ve enerji üreticilerindeki kazançların ilaç üreticilerinin kayıplarını dengelemesiyle;erken saatlerdeki kazancını azaltarak, yatay seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saatiyle 09.16 itibariyle yüzde 0.1'den daha az yükselerek, 21 aylık zirvesinin yakınlarında dalgalandı. Madencilik hisselerini içeren grup, yükselen metal fiyatlarını izleyerek, yüzde 1.3 tırmandı. Ham petrol, Suudi Arabistan ve Rusya üretim kısıntılarının süresini uzatma taraftarı olduklarını açıklamalarının ardından ralli yaptı ve bunun sonucu, enerji hisselerini içeren endeks yüzde 1.1 yükseldi. Ancak bu endeks, halen bu yıl düşüş gösteriyor ve Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki gruplar arasında tek eksi bölgede olan endeks durumunda.

Vadeli Brent petrolü kontratları, Suudi Arabistan ve Rusya'nın küresel üreticilerin üretim kısıntılarını 2018 yılının ilk çeyreğin sonuna kadar uzatmaya istekli olduklarını açıklamalarının ardından yükseldi. Bu durumda, daha önce altı ay uzatılması beklenen üretim kısıntıları dokuz aylık bir süre için uzatılmış olacak.

Bernstein stratejistleri hazırladıkları notta, “Entegre petrol şirketleri, Avrupa hisse senetlerinde işlem gören, yegane “mutlak değer”i temsil ediyorlar" dedi. Stratejistler, sektörün fiyat-defter değeri bazında 30 yılın en düşük seviyeleri yakınında seyretiğini ve yaklaşık 30 yıldır gördükleri en yüksek göreceli temettü getirisi sağlamakta olduğunu belirttiler.

Stoxx 600 Endeksi, Cuma günü, üst üste üçüncü haftayı da kazançla geçti ve Ocak ayından bu yana en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi.

Hisse senedi stratejistlerine göre, Avrupa hisse senetleri, iyi şirket karlarına ilişkin iyimserliğin büyük ölçüde fiyatlanmasından dolayı, muhtemelen mevcut seviyelerinden düşecek.